| Hxhsbd a întrebat:

Daca imi tai pielea care uneste pielea cu capul penisului, ce se intampla?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Faci infectie, dacă ti-o faci cu mâna ta.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca cumva, te va impinge si sfatui ''aghiuta'' sa-ti tai/rupi acea portiune de piele de care amintesti sa stii ca NU se intampla nimic deosebit sau spectaculos, cu exceptia faptului ca dupa un anumit timp vei constata ca ai devenit posesorul unui penis care efectiv a devenit : ''mort'', adica inert si lipsit de sensibilitate. ''Ata'' (fraul sau capastrul) in termeni populari, sau frenul penian in termeni medicali, al penisului considerat a fi SANATOS d.p.d.v medical, va ramane INTREG si INTACT intreaga viata in cazul a circa 80-85% dintre barbati. Daca pana acum nu te-ai informat CORECT, trebuie sa stii ca acea "ata", reprezinta de fapt o teava, un fel de tub/teaca subtire constituit dintr-un tesut dermatic si are rolul de a tine leagat preputul (pielea care acopera capul) de partea inferioara a trunchiul penisului. Astfel preputului devine mobil, insa pe o portiune limitata doar cat sa se poata realiza acoperirea si decalotarea glandului (capului) in intregime dar nu mai mult. Bineinteles ca frenul ("ata") se poate rupe insa acest lucru se poduce/se intampla numai/doar atunci cand tesutul din care este formata acea teaca/teava, este atinsa de anumite afectiuni sau de o anumita boala si devine slabita si rigida. Frenul penian sanatos NU se rupe niciodata si va ramane intreg, poate putin intins/alungit pe durata intregii vieti. Acest lucru se produce si este valabil in cazul a circa 4 din 5 barbati activi d.p.d.v. sexual pe intreaga durata a vietii lor. Daca se produce o rupere accidentala sau chiar intentionata dar iresponsabila a "atei", in acel caz respectivul baiat/barbat NU se dezvirgineaza ci devine posesorul unui penis INERT, lipsit de sensibilitate si de excitabilitate. Este bine sa stii ca prin acea teaca care este de fapt o "teava/un tub" trece un vas de sange important care iriga suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). In cazul ruperii frenului se rupe automat vasul de sange care trece prin interiorul frenului, si drept urmare se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange. Din acest motiv piele fina care acopera glandul se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales dispare sensibilitatea oferita de senzorii existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Acest lucru este un fapt dovedit, fiindca se produce in cazul barbatilor al caror penis este circumcis. Asa ca ar fi bine sa te rogi sa nu patesti si tu la fel. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Păi ce crezi? Faci „buba". Și una nasoală și sângeroasă.
Crede-mă - nu vrei asta!

| Sofer a răspuns:

Nu o tai tu. Se face o operatie specializata la un chirurg. Dar lasa-l asa ca nu te deranjeaza cu nimic.

| Luci99 a răspuns:

Iti creste cu 1.5 cm in medie