| WhatABeautifulDay a întrebat:

Daca in Romania, precum in multe alt tari, varsta de consintamant este de 15 ani de ce, teoretic, poti achizitiona articole din sex shop-uri, viziona materiale pornografice etc. abia dupa 18 ani, avand in vedere ca atunci doar obtii dreptul la vot?

7 răspunsuri:
| SalutCeFaceti a răspuns:

Conform drepturilor legale ale copilului, varsta judiciara de consimtamant este de 10 ani, iar varsta legala pentru sex, cu acordul parintilor ambilor participanti, este de 15 ani. Achizitionarea materialelor cu accent pornografic este interzisa doar in cazul in care exista etichete ce demonstreaza in mod logic si evident acest lucru. Daca nu, acestea sunt complet legale pentru achizitionare chiar daca nu ai 18 ani. Cu placere!

| doctorandus a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

10 ani? Unde? In Arabia Saudita?

| suntserios a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

10 ani? Unde? La tigani?

| SalutCeFaceti a răspuns (pentru doctorandus):

In tara asta in care traim numita Romania.

| SalutCeFaceti a răspuns (pentru suntserios):

In tara asta numita Romania.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

Acordul ambilor parinti?!

| SalutCeFaceti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, parintilor/tutorilor ambilor participanti. Oricum, probabil partenerul nu o sa le spuna parintilor deci nu ar trebui sa te ingrijoreze asta cel mai mult.