| soffie a întrebat:

De ce in Romania nu se apreciaza psihologia precum in alte tari?

4 răspunsuri:
| Aduutza1993 a răspuns:

Daca dai un examen la noi in tara poate fi pe spaga sau bazat de noroc si cand e sa profesezi te gandesti ca nu stii asa de multe pe cat banuiai. Sunt foarte multi psihologi la noi in Romania dar asta nu inseamna ca sunt si buni. De exemplu in afara sun o gramada de psihologi renumiti pentru performanta lor. Si ma intreb dar in Romania e vreun psiholog renumit? Ma gandeam des la Doctorul Cristian Andrei dar pentru o suma consistenta de bani apare la tv cu banalitati uitand mereu esentialul sau ocolindu-se raspunsul.Ma intreb de ce?
Si cred ca nimeni nu poate raspunde la intrebarea asta tongue.

| gohsty a răspuns:

Deoarece la noi nu mai conteaza ceea ce conta pe vremea parintilor si oamenii mai ales barbatii judeca dupa alte norme.Printre care si orgoliul...

| Alexaa_4438 a răspuns:

Pai foarte simplu.La noi cam toti oamenii sunt fuduli (ca s-o zic mai frumos).Si nu apeleaza la psiholog cand au nevoie pentru ca se tem ca altii sa nu zica despre ei ca sunt nebuni sau au nu stiu ce dereglari mentale.Traim in Romania cred ca ti s-a intamplat si tie sa auzi mai ales pe la tara cum vorbesc babele de nu stiu care ca este nebuna si ca vine ambulanta in fiecare zi la ea.In alte tari micile tulburari mentale sunt tratate cu seriozitate, deci si barfa este de vina.

| irynica a răspuns:

Asta ma intreb si eu de multe ori. Nu stiu ce sa imi raspund si ce sa iti raspund, insa stiu ca in mintea multor oameni, persoanele care merg la psiholog sunt nebune, ceea ce este o mare aberatie. Sincer eu chiar as dori ca si in Romania sa se dezvolte mai mult psihologia.