| lilskies a întrebat:

Dacă ma masturbez prea mult imi provoacă anxietate si depresie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este greu de crezut ca masturbarea practicata moderat ar putea sa provoace stari de anxietate si depresie avand in vedere rezultatele obtinute prin cercetari stiintifice si medicale care au fost efectuate de catre sexologi renumiti din foarte multe tari. Potrivit studiilor publicate, a reiesit ca masturbarea moderata, are rolul sau bine definit si stabilit prin rolul si rostul sau de a pregati si determina organismul sa produca si sa elibereze o serie de mai multi hormoni apreciati si numiti ''hormoni buni'' cum ar fi : dopamina, oxitocina, serotonina si endorfinele, care sunt cunoscuti ca fiind hormonii : ai dragostei, ai fericirii sau ai bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata lor rolling on the floor ). Producerea acestor hormoni ''buni'' are un rol determinant privind scaderea cantitatii de hormon cortizon existent in organism, adica a acestui asa apreciat si considerat ''hormon rau'', care de fapt este exact hormonul responsabil de aparitia si producerea starilor de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, masturbarea nu provoaca anxietate si depresie, doar statul online in orele de noapte, intre 10 si 2 noaptea, cand nu se mai produc hormonii melatonina si serotonina, duce la depresie si anxietate.
In schimb, masturbarea excesiva poate provoca lesin sau chiar moarte, asta pe langa probleme cu erectia si chiar imposibilitatea de a intretine un act sexual normal, cu o fata.

| mihai69 a răspuns:

Nu; alea sunt provocate de lipsa de sex (indiferent cum îl faci, singur sau cu mai mulți)...

| Sofer a răspuns:

Masturbeazăte mai puțin man.