| Florin9Florin9 a întrebat:

Există diferențe clare între depresie și anxietate? Dacă da, care ar fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| irinas7 a răspuns:

O sa îți dau un răspuns după exemplul personal pentru ca vad ca lumea aici nu prea știe cu ce se mănâncă.
Anxietatea este buna într-o doza moderata, toți o avem. Problema apare atunci când nivelul ei depășește firescul. Sunt mai multe forme de anxietate, dar toate au simptom comun panica, frica, îngrijorarea excesiva. De exemplu, în cazul atacurilor de panica, persoana simte frica fara motiv aparent și întra într-o stare de alerta, deoarece mintea păcălește corpul cum ca ar fi într-un pericol iminent. Ai palpitații, dureri în piept, senzația ca mori, agitație etc. Pe când o persoana depresiva manifesta pe lângă gânduri suicidare și contemplarea în exces asupra morții și simptome precum letargie, lispa de energie, își pierde interesul pentru ce ii făcea odata plăcere.
O sa îți dau un exemplu, cam tras de par ce-i drept, iar dacă te identifici nu inseamna neaparat ca ai depresie sau anxietate, fiind diagnosticate doar de specialist : un anxios este genul obsedat de curățenie, de ordine, care nu poate fi liniștit dacă totul nu e la dunga și perfect, pe când depresivul e prea afectat ca să facă inclusiv curățenie sau alte activități și nu îl interesează ce e în jur.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt interconectate, un om depresiv are si anexitate fata de alti

| Donsavas a răspuns:

Depresia se manifesta prin obsesii iar anxietatea prin atacuri de panica.

| RobertMoon a răspuns:

Îți dau niste exemple simple:
- anxietate este atunci când ai un sentiment de nesiguranță, neliniște, îți e frica sa interacționezi cu oamenii sau sa faci unele lucruri...te simți foarte inconfortabil, un fel de panică
- depresie este atunci când ajungi la capătul puterilor din punct de vedere emoțional, gen episodul acela din Tom și Jerry când la final ei se pun pe calea ferată cu cearcăne, barba, foarte triști laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertMoon):

Ei. Până la urmă sunt niște termeni medicali.
In schimb, e grav sa te confrunți cu aceste boli psihice.
Dar nu e capăt de lume. Fă ce îți place și fă-o des.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut! Depresia nu e atât de gravă, pe cât este anxietatea.

http://m.sfatulmedicului.ro/......depresia_3

Se moare mai mult din aceste două cauze, decât în războaie.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e atat de grava? Cati oameni se sinucid din cauza depresiei si cati se sinucid din cauza anxietatii?

| RobertMoon a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate invers, anxietatea generează depresie care este o forma foarte gravă.

Răspuns utilizator avertizat
| Beyou799 a răspuns:

Anxietatea apare prima si poate evolua in depresie! Asta este din punct de vedere psihologic