| Ingerdemomxx a întrebat:

Cum e sa anxietate? Cum e sa ai anxietate si depresie in acelasi timp? Cum se trateaza

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depresia si anxietate sunt boli psihice usoare, aparute in urma unor trume, stress, izolare, frica, pierderea somnului de noapte, samd.

Ele se pot rezolva usor si fara medicatie daca bolnavul intelege situatia in care este si vrea sa iasa din evolutia bolii, impuanndu-si sa faca ceva in acest sens.

Se recomanda socializarea cu familia, rudele si prietenii, practicarea unui sport, hrana sanatoasa mancata ZILNIC cu multe legume si carne gatita in casa, dormitul a 7-8 ore pe NOAPTE (atentie, ore numai de noapte, culcarea la ora 22, cel mai tarziu), samd.

| dullcat a răspuns:

Mergi la psiholog pentru a rezolva.In functie de gravitate e posibil sa ajungi la psihiatru, care iti ofera tratament medicamentos, spre deosebire de psiholog care doar te asculta.

| Hyperion7 a răspuns:

Anxietatea se manifesta sub forma unei frici incontrolabile, iar depresia e o tristețe incontrolabilă.
Prima se tratează la psiholog, iar a doua la psihiatru (diferențele dintre cei doi este că psihiatrul e un medic, iar celălalt nu)
Pentru mai multe detalii poți consulta aici:
https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/anxietatea

https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/depresia

| DWAtri a răspuns:

Anxietatea și depresia sunt două tulburări distincte, dar este posibil să le întâlniți împreună și să experimentați simptomele ambelor în același timp. Fiecare persoană poate trăi anxietate și depresie în mod diferit, iar simptomele pot varia de la o persoană la alta.

Anxietatea poate fi caracterizată de sentimente intense de teamă, neliniște și îngrijorare excesivă cu privire la evenimentele prezente sau viitoare. Simptomele anxietății pot include palpitații, respirație rapidă, transpirație excesivă, tremurături, iritabilitate și dificultăți de concentrare.

Depresia, pe de altă parte, implică o stare persistentă de tristețe, pierderea interesului sau plăcerii în activități, insomnie sau hipersomnie, stări extreme de oboseală, sentimentele de inutilitate și gânduri despre moarte sau sinucidere.

Tratamentul pentru anxietate și depresie poate varia în funcție de severitatea simptomelor și de nevoile individuale. Există mai multe opțiuni de tratament disponibile, inclusiv terapia psihologică și terapia medicamentoasă. Terapeutul sau medicul specialist vă poate recomanda un plan de tratament adecvat care să se potrivească nevoilor dvs. Uneori, o combinație de terapie și medicație poate fi utilizată pentru a trata anxietatea și depresia concomitentă.

Este important să căutați ajutor de specialitate pentru a obține un diagnostic și un plan de tratament adecvat. Un profesionist în domeniul sănătății mintale poate lucra împreună cu voi pentru a vă gestiona simptomele și a îmbunătăți calitatea vieții.