| Johanna014 a întrebat:

Daca menstruatia mi-a inceput in 15 mai si a durat cam 6-7 zile, iar pe 24 mai am intretinut contact sexual neprotejat, dar fara ejaculare in vagin, este necesara pastila de a doua zi? Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai un ciclu menstrual care mereu a avut o durata de minim 27 de zile atunci sexul fiind intretinut in a 9-a zi a ciclului menstrual a fost in afara perioadei fertile si chiar si in cazul in care ar fi ajuns sperma invagin probabilitatea de a se forma o sarcina ar fi de maxim 5-10%. Deoarece ejacularea a avut loc in exterior in aceasta situatie probabilitatea de sarcina este extrem de mica si ar fi un act IRESPONSABIL din partea ta sa iti administrezi pastila de a 2-a zi cu totul INUTIL. Multa sanatate!

| Johanna014 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos! happy dar daca ciclul este neregulat?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul menstrual este neregulat, nu se poate stabili data ovulatiei deci nici perioada fertila si in aceste conditii se intretine mereu doar sex protejat daca nu doresti sa ai surprize. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ejacularea a avut loc in afara, nu este posibila o sarcina.