| anonim_4396 a întrebat:

Daca mi-a venit ciclul la 10 ani cand o sa fac sex imi va curge sange?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu confunda menstruatia (sangerarea produsa lunar) cu o eventuala sangerare care se poate produce sau nu in momentul in care este intretinut primul act sexual, cel de dezvirginare. Din momentul in care o femeie isi incepe viata sexuala si devine activa (sexual), in urma intretinerii de contacte sexuale NU se mai produc sangerari decat doar cele menstruale care sunt absolut normale. Sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Intelg ca doar prima data iti va curge dar daca nu va curge ce ma fac? Prietenul va crede ca nu am fost virgina.

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar ce grijă ai tu, stai linistită ca acum ai 10 ani, sexul se face cand te mariti, asa ca pana atunci organismul tau trece prin multe schimbari, de ce te preocupă acest subiect acum?

| Violleta2022 a răspuns:

Mai este destul pana atunci Ana, bineteles ca o sa mai curga sange si o sa doara tare! Asa ca, nu te ai gandii de pe acum, ca te sperii si nu mai dormi noaptea!

| WaterDrop a răspuns:

Corbul a fost pe felie iar. Dar tineam neaparat sa adaug ca iti va curge sange sange din creier.Ok gata.

| seth2016 a răspuns:

Asa cum a zis corbulalbrosu nu o sa curga sange, decat poate prima data putin.

Pana atunci mai este si ai timp sa inveti mai multe despre tine.

| anonim_4396 explică (pentru seth2016):

Intelg ca doar prima data iti va curge dar daca nu va curge ce ma fac? Prietenul va crede ca nu am fost virgina

| seth2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu curge la toate fetele. Chestia cu cursul sangelui la primul contact sexual nu mai e valabila in ziua de azi. Era valabil cu mult timp in urma cand fetele se casatoreau foarte tinere cu barbati adulti. Nu cred ca tu nu o sa te casatoresti la 16 ani cu unul de 30 sau 40 de ani.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Arata-i urmatoarea concluzie formulata de medici specialisti in domeniu, pe baza unor studii indelungate si a cercetarilor medicale din intreaga lume. Iti prezint un fragment din respectiva lucrare : ""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale, doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării. La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu după primul contact sexual, în schimb în cazul procentului de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport, balet, ciclism sau în urcarea unui munte."" Este documentat stiintific ca sangerarea se produce doar in cazul a circa 4 -5 femei din 10, deci si tu te poti numara printre cele dintr-o "tabara" sau alta. http://unimedia.info/stiri/De-ce-nu-ne-mai-plac-virginele-84936.html?

| Nitunitu a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci probleme tinand cont ca mai ai cel putin 8 ani pana cand vei face sex!

| PeaceLove1989 a răspuns:

Din ochi o sa-ti curga putin, e ok.