| ionescualina a întrebat:

Daca nu si-a dat drumul in mine si a facut pipi inainte sunt sanse sa fi ramas gravisa? Nu e pentru prima data cand o fac fara prezervativ.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In legatura cu PROBABILITATEA DE SARCINA, orice fata/femeie dar nu numai ea ci la fel si baiatul/barbatul indiferent de varsta lor, insa care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul formarii/producerii unei sarcini. De asemenea ar fi fost foarte bine ca inainte de a intretine un contact sexual neprotejat, sa fi fost deja informata ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, adica sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand trebuie sa stii ca o fata/femeie poate sa ramana gravida NUMAI daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica in cele 4-5 zile situate dinaintea zilei de ovulatie, + ziua ovulatiei cand exista un OVUL VIABIL in uterul ei, care poate fi fecundat de catre un spermatozoid provenit din sperma si NU si din lichidul preejeculator. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo sa ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. In cazul in care sexul este intretinut in zilele din afara perioadei fertile, se considera ca formarea unei sarcini este cel putin teoretic IMPOSIBILA. Tu esti singura si cea care stie precis/exact in ce moment al ciclului menstrual a fost intretinut sexul respectiv si tot doar tu poti sti/aprecia daca au fost intrunite conditiile minim necesare dar strict OBLIGATORII pentru a se putea forma o sarcini in cazul tau. In concluzie probabilitatea de a ramane insarcinata este cuprinsa intre 0% si 100%. Multa sanatate!

| Hammurabi a răspuns:

Păi nu înțeleg ce faci. Joci ruleta rusă? Pentru că la modul ăsta, odată și odată tot o să se întâmple. laughing

| sofisis a răspuns:

Wow...asa, mereu exista risc.

| CristianaMaria a răspuns:

Decat sa iti scriu romane si sa nu intelegi nimic prefer sa fiu scurta si precisa. Dupa ce a urinat, tubii uriniferi ai baiatului sunt acizi de la urina si tot prin acei tubi va urca si sperma. Spermatozoizii mor in mediu acid astfel ca va urca in ei un lichid preejaculator care "spala" acidul si astfel va proteja sperma ca urmeaza sa urce prin tubi.In lichidul acela se pot afla si cativa spermatozoizi, putini dar daca ai ghinion si ei ajung in vaginul tau in acele cateva zile in care tu esti fertila, te cam poti pricopsi cu o sarcina fara ca baiatul sa isi dea drumul cu acei spermatozoizi din lichidul preejaculator.Sansele sunt de 0.1% dar totusi exista.Sunt sanse extrem de mici, e adevarat dar exista.Ai grija pe viitor!