| anonim_4396 a întrebat:

Daca o fata se masturbeaza poate face dereglare hormonala si sa ii apara chisturi ovariene?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, masturbarea nu produce dereglari hormonale si nici chisturi oavriene. Este exclus asa ceva!
Modificarile/dereglarile hormonale apar din alte cauze:
- nutritionale, provocate de lipsa anumitor vitamine si minerale din mancare
- modificari fiziologice (sarcini, sex neprotejat cu boli sexuale, administrarea de anticonceptionale sau pastile avortive)
- obezitate sau anorexie, samd.

Chisturile ovariene apar din cauza dereglarilor hormonale provocate de lipsa unor anumiti nutrienti din hrana ta, pe o lunga bucata de vreme, ori folosirea de pastile avortive ori anictonceptionale, ori sex neprotejat in care esti infectat cu anumite bacterii sau virusi, care duc la inflamarea ovarelor si formarea de chisturi.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Chisturile pot aparea si la pubertate nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, chisturile nu apar de la pubertate!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ma refer daca in timpul pubertatii pot aparea pentru ca am 14 ani si am un chist si voiam sa fiu sigura daca nu e de la dereglari hormonale provocate de masturbare

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ma refeream daca in timpul pubertatii pot aparea pentru ca am 14 ani si am un chist si voiam sa fiu sigura ca nu e de la dereglari hormonale cauzate de masturbare

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nici vorbă. Nu are legătură degețica cu problemele astea.

| Andreeush a răspuns:

Nu se poate așa ceva.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

In niciun caz.

| Gofigi a răspuns:

Nu face dereglare hormonala de la masturbare și nici nu apar chisturi ovariene de la așa ceva