| Bumti12 a întrebat:

Daca am avut chisturi ovariene acum ceva timp (cam un an) ele pot sa apara din nou?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, de aia trebuie control regulat la medic sau dacă intri pe anticoncepționale, alea nu lasă chisturile să se prindă de ovare

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca pot reaparea!
Chisturile ovariene se fac din cauza anumitor hormoni care predomina in corpul tau. Acesti hormoni sunt "facuti" de ceea ce mananci tu zilnic.
Este deja stiut ca, o anumiat dieta, fara prea mulet fructe si legume proaspete duce la formarea acestor chitsuri, pentru ca hormonii o iau razna si nu mai sunt echilibrati.
Daca iti schimbi in totalitatea dieta si mananci zilnic: fructe proaspete, legume si doar 1 bucatica de 200gr de carne pe zi, vei vedea ca aceste chisturi nu se vor forma.
Asadar, formarea chisturilor ese doar o prolema metabolica de care esti direct responsabila. ceea ce mananci iti afectaeza corul, iar pe timp indelungat de luni sau ani, ti-l distruge.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Nu poţi fi sigură niciodată, însă pentru siguranţa ta ţi-aş recomanda nişte investigaţii la o clinică de specialitate.
Trebuie avut grijă de sănătate, iar alimentaţia, stresul şi rutina zilnică influenţează.

| Bumti12 explică (pentru Florin_Chiba_1988):

In perioada asta sunt foarte stresata si mananc cand apuc, si tin sa mentionez ca imi intarzie si menstruatia si am si dureri in timpul actului sexual!

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru Bumti12):

Atunci îţi recomand o vizită la medic!

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Din pacate, da! Pot aparea oricand, majoritatea femeilor pot avea chisturi ovariene. Ele pot aparea si disparea la menstruatie fara ca tu sa stii ca le-ai avut. Daca ai ovare polichistice, microchisturile sunt prezente tot timpul. Din cate stiu, administrarea de pilule contraceptive stopeaza aparitia chisturilor, deoarece ovarul este pus in repaus. Multa sanatate! happy