| anonim_4396 a întrebat:

Daca o femeie avorteaza dupa avort trebuie neaparat sa ia anticonceptionale?
iar daca ie anticonceptionale doua zile poate sa le intrerupa si sa nu mai foloseasca nici o data?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa avort trebuie sa foloseasca o metoda de contraceptie: contraceptive sau prezervative. Daca le-ai luat doua zile, nu te-au protejat nici un pic. Iar daca nu vrei sa mai iei anticonceptionale, vei folosi prezervative pana iti vei dori o sarcina, ca sa nu mai ajungi, Doamne fereste, la avort.

| psiholoaga a răspuns:

Nu e obligatoriu sa ia anticonceptionale ci sa se protejeze in cazul in care face sex. La 7 zile dupa avort, corpul e pregatit pentru o noua sarcina. La anticonceptionale se poate renunta in orice moment; ar fi bine sa vorbesti cu medicul ce ti le-a prescris ca sa stii la ce sa te astepti si ce alta metoda contraceptiva poti folosi.

| cribus a răspuns:

Poti renunta la anticonceptionale... dar poti ramane insarcinata din nou...

| mioara a răspuns:

Da poti sa le iei imediat pentru ca la primul contact [ramai imediat]

| yoanna73 a răspuns:

NU DUPA AV TREBUIE SA TE PAZESTI POTI RAMANE IMEDIAT INSARCINATA.NU CRED CA E INDICAT SA IEI CONCEPTIONALE. OPRESTE-TE.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O femeie care isi vrea binele ar trebui sa foloseasca anticonceptionale.nu este obligatoriu si poti sa le lasi cand vrei. dar indicat ar fi sa folosesti o metoda contraceptiva daca nu esti pregatita pentru un copil.