| dragos_7623 a întrebat:

Salut.am hotarat cu prietena mea ca ea sa foloseasca anticonceptionale si as dori sa imi spuneti: din momentul in care a inceput sa foloseasca pastile anticonceptionale, la cat timp pot avea o un act sexual fara probleme?
. din ce moment poate lua pastile, trebuie facut un control sau cum. ce ii recomandati.multumesc pentru ajutor

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ea va trebui sa mearga la ginecolog pentru consultatie si test Papanicolaou. In cursul consultatiei va cere anticonceptionale si va primi o recomandare. Pastilele se incep din prima zi a unei menstruatii. Ginecologul ii va spune dupa cat timp e protejata. Pentru unele preparate, protectia apare din prima zi de folosire. Pentru altele, dupa 7 zile.