| Zosima123 a întrebat:

Daca o persoană care "suferă" de fimoză, nu merge să facă operația chirurgicală, îi poate fi afectată sănătatea?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Sănătatea - nu (fimoza NU e o boală!).
Dar dinamica vieții sexuale - cam da.
Oricum, dacă e de grad 1 sau maximum 2, o poți rezolva și singur, fără vreo operație.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca boala numita fimoza afecteaza in cazul unor baieti/barbati penisul si de frica sau rusine ramane netratata atunci se poate croniciza in timp si poate sa afecteze sanatatea barbatilor prin aparitia alte boli mai mult sau mai putin grave cum ar fi :
-- Balanita care este o inflamatie a mucoasei glandului penian;
-- Balanopostita presupune si infectarea mucoasei preputiale.
Afectiunea netratata in cazul barbatilor maturi poate prezenta complicatii severe. Unii cercetatori/medici sustin ca fimoza poate fi o cauza a retentiei urinare sau a carcinomului penian.
Iar in caz de parafimoza, edemul poate sa se dezvolte, blocand intoarcerea venoasa si irigatia arteriala, ceea ce duce la infarctul sau necroza tesutului penian, cangrena si chiar autoamputare. Multa sanatate!

| Zosima123 explică (pentru corbulalbrosu):

Vai... Mulțumesc frumos pentru răspuns?

| Spartacus12345 a răspuns:

Bineinteles ca da. Orice boala netratata se agraveaza si se ajunge unde e mai rau