| RedBullX a întrebat:

Am cateva intrebari legate de penis.
1. Un om care sufera de fimoza in timpul actului sexual, risca sa faca parafimoza?
2.Fimoza poate fi tratata cu creme pe baza de steroizi? Am auzit ca steroizii nu fac bine deloc corpului sau confund cu steroizii luati pentru muschi?
3.Cand ating penisul, capul, simt un oarecare discomfort si trebuie sa iau mana repede dupa el.De ce?
4. Operatia de circumcizie necesita anestezie locala sau totala?

Va rog sa nu va bateti joc.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Un om care are fimoza risca sa faca parafimoza in timpul unui act sexual, risc cu atat mai mare cu cat fimoza este mai stransa.
2. Steroizii pot declansa infectii locale si agrava fimoza.
3. Persoanele cu fimoza nu se pot spala suficient de bine in santul balanopreputial si au o iritatie locala cronica care duce la aceasta hipersensibilitate.
4. Anestezia este locala, sau cel mult rahianestezie.

3 răspunsuri:
| Claw a răspuns:

Operatia de fimoza se face de mic copil ( 2-3-4 ani ), stiu pentru ca fratiorul meu are fimoza si in vara asta il operam(4 ani).
1.probabil
2.nu cred.
3.pentru ca prin asta se manifesta fimoza.
4.anestezie locala.
Succes!

| anastasia_3651 a răspuns:

Buna.nu isi bate nimeni joc de tine.steroizii admin local nu au efectele celor luati pe cale generala.insa ar fi foarte indicat sa te operezi. in prinul rand ca va disparea discomfortul la contact si in al doilea rand poti inregistra o usoara marire a penisului.fimoza nu lasa alungirea completa in timpul erectiei...depinde si cat de stransa este fimoza.cati ani ai?

| anastasia_3651 a răspuns:

Operatia se face la orice varsta.ideal este sa o faci de mic copil...dar si mai tarziu este posibil cu succes. tehnica chirurgicala este un pic diferita.