| Marbella188 a întrebat:

Dacă ovulația mi-a venit cu 2 3 zile mai târziu decât trebuia( abia acum am avut secrețiile alea), atunci înseamnă că menstruația o sa mi vina mai târziu cu 2 3 zile?
P.s se poate sa nu ovulezi in fiecare luna? Sau daca ești gravida mai ovulezi?

3 răspunsuri:
| Alicezzz a răspuns:

Daca esti insarcinata nu mai ai nici o ovulatie.
Menstruatia o sa iti vina corect la 28 de zile de la prima zi a ultimului cm daca este regulata, daca esti dereglata hormonal atunci nici cm nu v a mai fi la 28 sau 30 de zile si nici ovulatia nu va mai fi in a 14 zi de la prima zi a cm.
Eu sunt insarcinata si ovulatia tr sa fie pe 19 dar a fost pe 21 happy si vine bebe pe care il asteptam de multi ani.
Deci daca ai dubii si crezi ca esti insarcinata iti faci un test de sarcina la 10-14 zile de la intarziere.
Daca vrei un bebe pe viitor iti iei teste de ovulatie si vezi.

| Marbella188 explică (pentru Alicezzz):

Pai mie mi-a venit mai târziu ovulația. Si asa și luna trecută și ciclul la 14 zile după
P.s. nu am avut contacte sexuale cu penetrare, doar o joacă și mi-e frica sa nu mi fi rămas pe mâna și cum nu m-am spălat (doar șters/ sa fi rămas așa. eram și în a 4 a zi. De ciclu

| xutza a răspuns:

Depinde de organismul tau daca iti vine mai tarziu.
Se poate sa nu ai ovulatie in fiecare luna de la o dereglare hormonala.
Daca esti insarcinata nu mai ai ovulatie deoarece corpul o sa secrete hormoni ( prolactina) care impieda expulzarea ovulului.
Exista situatii in care, desi insarcinata fiind, sa ai menstruatie falsa ( o sangerare asemanatoare cu menstruatia )