Întrebare recomandată | adriana1991 a întrebat:

Daca partenerul are HIV, dar urmeaza tratamentul celalalt partener poate lua boala?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Intotdeauna se gasesc nebune, care-s dispuse sa se sacrifice, cand este vorba de un rege.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu se raspandeste boala pentru ca scade nivelul virusului & ramane indetectabil. Mai e varianta pastilelor prep care se folosesc 30 de zile daca ai fost infectata cu hiv si tratamentul se incepe in max 72h de la infectarea initiala. Asa virusu ramane mort

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca o ia imediat, daca au intretinut sex neprotejat.
Daca tu ai avut sex cu acest baiat, mergi de urgenta sa-ti faci teste HIV, pentru ca ai nevoie de tratament pe viata, ca altfel poti murii.
Tratamentul de HIV este pentru a te mentine intr-o stare acceptabila, dar inca nu exista tratamet care sa elimine HIV-ul, ramanad o boala cu rata mortala foarte mare.
Atentie, testul de HIV se face dupa 6 luni de la contaminare, pentru ca, mai devreme de 6 luni nu iese la analize.

| adriana1991 explică (pentru Violleta2022):

Nu am avut asemenea relatie doar ca am citit ca regele Thailandei are virusul si totusi s-a casatorit a 4 oara

| Violleta2022 a răspuns (pentru adriana1991):

Intotdeauna se gasesc nebune, care-s dispuse sa se sacrifice, cand este vorba de un rege.

| Andreeush a răspuns:

Evident că poate lua hiv dacă nu respectă anumite indicații, deoarece acel tratament nu vindecă persoana bolnavă.

| aumih16 a răspuns:

Nu poate fi tratata in vreun fel aceasta boala!

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nu.

| DoctorulManhattan a răspuns:

Boala HIV nu poate fii vindecata insa poate fi mentinuta sub control cu ajutorul medicamentelor. daca partenerul tau ia medicamentele in mod corect, zilnic cantitatea virusului in sange va scade astfel incat nu poate transmite infectia altei persoane. Repet: Medicamentele trebuie utilizate in mod corect, in intervalul precizat de doctor si este de dorit sa asteptati cel putin o saptamana pentru a diminua sansele infectarii, care nu vor ajunge niciodata la 0, deoarece cum am precizat HIV nu poate fii vindecat complet
Asadar, exista riscuri insa extrem de mici, de preferat este insa utilizarea mijloacelor de protectie corespunzatoare