| Nilsson a întrebat:

Ce este dragostea adevarata?

In care din urmatoarele situatii putem vorbi despre o iubire autentica:
A: o persoana isi iubeste partenerul/a pentru ca ii ofera satisfactie sexuala, un status social si avantaje materiale sau
B: o persoana, femeie sau barbat, ramane alaturi de partener chiar daca au ajuns la o anumita varsta si nu mai exista atractie erotica, ba chiar trec prin dificultati si unul sufera de o boala care necesita ingrijire.

Pun acesta intrebare deoarece cred ca s-a denaturat notiunea de dragoste, iar multi cred ca daca doua persoane au o relatie asta inseamna ca ei se iubesc, dar de fapt este o iubire egoista in care fiecare tine la celalalt doar in masura in care poate sa-i ofere satisfactie.

Răspuns Câştigător
| Lăurik2 a răspuns:

Daca ar exista un caz cum ai mentionat tu, in adancul inimii lor, si persoanele respective stiu ca nu este vorba de iubire intre ei, ci doar de placere.
Iubirea trebuie sa fie o combinatie intre A si B. Iubirea este ceva foarte complex, insa. Trebuie sa tii foarte mult la o persoana, sa ii vrei binele, sa ajungeti sa depasiti unele dificultati, care bineinteles vor fi discutate, deoarece comunicarea este obligatorie intr-o relatie. Iubirea se bazeaza pe incredere, respect, cand iubesti o persoana trebuie sa ajuti persoana respectiva sa evolueze. Partenerul trebuie sa te satisfaca atat psihic, cat si fizic, pentru ca fiecare om are nevoi. Exista si compatibilitate sexuala: unii simt nevoia sa aiba contact sexual mai des, unii nu. Unii vor un preludiu lung, unii nu sunt de acord cu unele. metode, sa le spunem asa. Da, dupa o perioada, sunt sanse mari sa nu te mai atraga o persoana fizic, sexual, insa pana atunci, dupa cum am spus exista unele nevoi.
Satisfacerea psihica, mentala, este atunci cand te simti ascultat, inteles, dorit, iubit, ajutat, cand simti ca poti sa discuti orice cu o persoana, chiar si cele mai marunte lucruri, cand o persoana vrea doar sa te stie fericit/a.
Da, iubirea se poate. "Dizolva" in timp, insa este important ca intotdeauna sa stim sa reaprindem flacara.
Prin acest mic ( laughing ) 'text argumentativ' am conturat ideea mea de iubire, cum arata ea din perspectiva mea.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iubirea este ceva care nu poate descris in vreun limbaj uman parerea mea, iubirea e rara si cand o avem ne batem joc de ea din pacate, ce ai scris acolo sunt interese, sa nu fiu ipocrit prima oara am stat cu ea ca ma atragea sexual suntem barbati e normal asta apoi ne indragostim si visam mult prea departe si descoperim ca suntem singuri in relatie

| Samariteanul a răspuns:

Nu inteleg la ce te mai gandesti pentru ca e clar ca B este varrianta adevarata.In cazul lui A cei 2 vor fi multumiti doar pe o anumita perioada cat exista atractie sexuala si cat amandoi au un venit stabil ca dupa pot aparea declinuri si atunci se va vedea cine pe cine iubeste.

| Nilsson explică (pentru Samariteanul):

``Nu inteleg la ce te mai gandesti pentru ca e clar ca B este varianta adevarata``
Stiu ca e clar happy
Insa o intrebare postata e si un mod de a exprima o opinie si de a da un motiv de reflectie pentru ceilalti.
Din pacate sunt multi tineri, la fete am observat mai des, care zic : ``iubi al meu ma iubeste`` dar de fapt e o iubire falsa, ei se iubesc pe ei insisi si mai ales organul lor genital, si tin la partenera doar in masura in care sunt satisfacuti ei, si de asta multi se angajeza in relatii de scurta durata profitand de ele.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Orice barbat sta si din motive sexuale cu o fata la fel si o fata nu vad care e problema, fiecare avem interese de aia ne folosim de alti ca sa ne satisfacem

| Samariteanul a răspuns (pentru Nilsson):

Sunt de acord cu tine.In ultimul timp se merge mai mult pe o relatie in care ambii sunt atrasi sexual unul de celalalt, decat in care amandoi sunt implicati emotional.

| kandaraki a răspuns:

Iubirea nu e ceea ce ai mentionat tu in A sau B. Tu iei totul la general din ceea ce citesti prin reviste, carti sau vezi la TV.
TU nu te poti expune ce e dragostea fiinda nu ai iubit niciodata, nu ai fost atasat de nimeni incat sa nu poti trai fara acea persoana, sa nu poti sta locului ci doar sa te gandesti la ea, sa retraiesti si sa astepti cu nerabdare sa vezi acea persoana.
Tu nu stii nimic despre viata, NIMIC

| AdrianVoicu a răspuns:

Eu simt fluturași in stomac doar atunci când mânc mâncare expirata laughing

| Teffan a răspuns:

Iubirea este una,atractia sexuala este alta.

Exista multe relatii care se bazeaza doar pe sex,si multe relatii care se bazeaza pe iubire adevarata.
Ambele,daca partenerii se simt bine,sunt benefice.
In cazul primei,despartirea poate avea loc foarte rapid,pentru ca oamenii se plictisesc unul de altul.

In cadrul unei relatii in care iubirea este prezenta si puternica, sexul, de orice tip, este cea mai frumoasa forma pe care iubirea o poate lua, deoarece reprezinta uniunea dintre 2 persoane, uniune facuta cu prezenta Aphroditei.

| Kiwibibilă a răspuns:

Iubirea e atunci când îţi vezi propria frumuseţe reflectată în partener.

| IJustDeath a răspuns:

În prima situație nu se poate numi dragoste adevărată.
Însă în a doua da, ajungi la un moment dat când nu mai simți iubire de acest fel, însă rămâne iubirea de a tine la cineva, indiferent ca nu îl mai placi ca partener de viata, rămâi lângă aceea persoana pentru ca ți la ea, nu pentru ca nu o mai placi.