| AnAndrey1994 a întrebat:

Asi avea o curiozitate!happyDaca prietenei mele ii vine menstruatia in 28 si inainte k 1-2 zile o facem neprotejat si ma termin in ea poate sa ramana insarcinata?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu are cum ramine.De ce? Simplu pentru ca ovulul nu mai poate fi fecundat, deoarece este deja batrin.Ca sa stii exact cum stau lucrurile citeste, informeaza-te despre ovul ce si cum are loc.Un ovul gandeste-te ca este ca si un organism, are perioada de tinerete, batrinete bla bla.Deci nu poate fi fecundat asa oricum si oricind.Dar acum depinde si de alte chestii si in primul rind cum este ciclu prietenei tale.Ciclu este foarte important pentru ca stiind cum are loc stii si ce sa faci si cind sa faci ceva.Adica stii perioadele ovulului.Deci la un ciclu regulat ce ai intrebat tu nu ar trebuie sa ramina insarcinata.In schimb daca ciclu ei este neregulat poate sa ramina in orice perioada pentru ca de aia I si se spune neregulat ca nu stii cind poate fi fecundat, nu cunosti cind este eliberat, cite zile are in momentul de care tu spui.Ciclu regulat inseamna ca prietena ta sa aiba exact aceleasi numar de zile de la o menstruatie la alta.Mai sint si exceptii o zi doua datorita uneori stiu si eu daca a fost racita sau daca a luat cumva ceva antibiotic sau alte pilule ce poate afecta nitel durata.Dar asta nu are sai spunem asa influenta asupra nei surprize.Si cineva spunea ca spermatozoizi traiesc 7 zile.Asta unde in vise sau unde? Ca o fi fost o execeptie da tot ce se poate dar de regula spermatozoizii traiesc cam 2 zile timp in care sint viabili din toate pctele de vedere. Dupa incep sa moara.Si chiar de ar trai si 7 zile deci ar intra deja in perioada de menstruatie si ce se intimpla acolo cu siguranta iar omori, deci slabe sanse sa nu zic zero sa poata ramine cu spermatozoizi in timpul menstruatie. Iara daca ciclu ei este regulat unde mai pui ca la menstruatie nu exista ovule pe nicaeri, nici mature nici de alt fel care sa se afle in trompe sau uter.Am mai spus chestia asta la o intrebare si raspunsul mi-a fost sters, dar de ce habar nu am.Eu ce spun am citit din carti de specialitate, unde asa spune. Poti cauta si pe net si sigur vei gasi ce si cum are loc ovulatia.Ce eu am citit spune ca la un ciclu regulat, din prima zi de menstruatie incepe formarea unui ovul, deci se da startul cresterii noului ovul care va fi gata in 8-10 zile.Deci in aceasta perioada practic nu exista nici un ovul pe nicaeri si mai ales matur care sa poata fi fecundat.Eu spun ce am citit. Daca aia bat cimpii atunci asta e.O sa caut cartea si o sa o arat aici pe site sa vada si anumiti" medici "de pe aici care probabil imi reclama mie raspunsurile si apoi sint sterse.Mai pe scurt prietena ta in cazul in care are ciclu regulat nu poate ramine insarcinata.Nu sint medic, spun ce stiu din ce am citit si daca vrei sa afli sigur cum sta treaba intreaba un medic ginecolog fata in fata nu pe net.Atunci o sa stii sigur cum stau lucrurile.Bafta si spor la treaba

20 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Da,poate sa ramana insarcinata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sansele sunt mari, nu te juca cu focul

| Matt24 a răspuns:

Prezervaticul te scapa de astfel de griji.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate rămâne însărcinată în ORICE perioadă, dacă faceţi sex neprotejat!

În general, cu 5 zile înainte de menstră + perioada menstruaţiei + 5 zile după menstră este o perioadă cu fertilitate REDUSĂ ( spre medie ), deci riscul de sarcină este mai mic, dar NU inexistent.

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

Hehe, ai gânduri mărețe...

| grab a răspuns:

Daca asta iti doresti cu adevarat, o sa ramana! happy Te dor ouale daca iti dai drumu afara? Eventual pe sanii sau ochelarii ei ca sa te simti si tu actor porno! happy

| AnAndrey1994 explică (pentru grab):

Bah laba ce esti am intrebat doar! Ii dau pe ochelarii lu mamikata!

| grab a răspuns (pentru AnAndrey1994):

Mama nu poarta ochelari, si daca o mai arzi agresiv cu ursu, s-ar putea sa porti tu o proteza de maxilar cateva luni!
Succes in dragoste, ca la gandit ai pierdut de mult startul!

| AnAndrey1994 explică (pentru grab):

Sa o futaceresk pe mamikata calarebatting eyelashes dupa aia o sa asi puna ochelari k ma confunda k taikatobatting eyelashes

| grab a răspuns (pentru AnAndrey1994):

Bun, dar asta nu o sa schimbe cu nimic situatia in care prietena ta proaspat terminata de tine vine la mine sa ii arat cum se are grija responsabil de o femeie nu dand cu ghiocu pe forum si mai si facand gura mare cocalar-style la aia care te invata de bine!
Aveti grija de voi si tu lasa injuraturile alea ca te poti rani!

Pe cat punem pariu ca daca nu iti schimbi ID-ul, in 2 saptamani iti public aici toate datele personale?

| grab a răspuns (pentru grab):

Si pe ale prietenei tale. apropo, ea stie ca e prietena ta si iti da voie ai fantezii sexuale online cu ea?

| AnAndrey1994 explică (pentru grab):

rolling on the floor

| justsummer a răspuns:

Exista o probabilitate sa ramana. De ce vrei sa te joci cu focul? Si daca vreti sa incercati fara prezervativ folositi o alta metoda de contraceptie.

| UngUrU777 a răspuns:

Da, mare posibilitate!

| Mustache a răspuns:

Spermadoidul poate trai pana la 7 zile in corpul femeii. Exista o posibilitate mare sa ramana asa..mai bine ia piluletongue(sau faceti sex cu 8-9 zile inainte-riscul este mai mic, dar exista)

| Fetytza99 a răspuns:

Am impresia ca tu esti acea prietena

| sk0rpaNNN a răspuns:

Ramane insarcinata, in timpul ciclului e ok sa ejaculezi si stai fara stres...winking