| Hdusjdnfhjd a întrebat:

Daca pun sperma pe testul de sarcina o sa iasa pozitiv?
Va rog fara comentarii rautacioase este doar o intrebare si vreau un raspuns direct

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bineinteles ca nu. testele de sarcina identifica un hormon secretat de placenta, care nu se gaseste in sperma.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU, in nici un caz rezultatul nu va fi pozitiv, fiindca nu se va intampla absolut nimic in afara de a arunca inutil niste bani pe apa sambetei.laughing In test exista un reactiv care va reactiona doar la contactul cu hormonul de sarcina HCG si astfel va activa si pune in evidenta a 2-a liniuta. Insa reactia respectiva se produce DOAR daca in urina exista o anumita cantitate de hormon de sarcina adica o CONCENTRATIE MINIM DETECTABILA cantitate care se atinge/realizeaza doar dupa 21 de zile din momentul fecundarii ovulului/formarii sarcinii. In consecinta un rezultat corect al unui test se poate obtine doar in momentul in care in urina se atinge concentratia minim detectabila al hormonului de sarcina hCG. Multa sanatate!

| seth2016 a răspuns:

Poate sa iasa pozitiv doar intr-o anumita situatie. Prezenta HCG la barbat semnaleza o forma de cancer testicular.