| anonim_4396 a întrebat:

Dacă rămân însărcinată, in prima luna când o sa trebuiască sa îmi vina menstruația, o sa am dureri ca acelea de menstruație?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia in care ovulul este fecundat de catre un spermatozoid in zona situata in imediata apropiere de ovar, ovulul fecundat se deplaseaza prin trompa uterina si dupa ce ajunge in uter, urmeaza procesul de nidatie prin care ovulul fecundat se implanteaza in tesutul numit endometru, care acopera peretele interior al uterului si devine o sarcina formata si implantata. Incepand din acel moment in interiorul uterului NU se vor mai produce procesele care au loc ciclic/lunar de desprindere si cele de eliminare a endometrului sub forma amestecului de sange menstrual. Femeia insarcinata in urmatoarele 9 luni, NU va mai avea sangerari menstruale si bineinteles ca NU se vor produce nici simptome premenstruale. Multa sanatate!

1 răspuns:
| AwesomeKiss a răspuns:

Hey, cand ramai insarcinata nu iti mai vine menstruatia, insa exista cazuri in care unele femei au simptome menstruale si chiar si scurgeri de sange. Insa acele scurgeri sunt mici. Daca vrei sa afli daca esti insarcinata recomand un test de sarcina. Si de asemenea cand ramai insarcinata ai o singura data o scurgere de sange care se inatampla din cauza inseminarii.