| AndreeaDeea210 a întrebat:

Dacă sunteti in situatia mea ..si au aflat parintii că ati avut un contact sexual cu iubitul după varsta de 18 ani, voi ce i-ati spune ca sa vă inteleagă? Vă rog din suflet sunt foarte speriată parintii mei sunt mai comuniști si sigur nu o sa fie bine pentru mine..chiar daca am 3 ani impreună cu prietenul meu.

9 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Esti majora, nu au ce sa iti faca.
Ar trebui sa inteleaga ca vremurile s-au schimbat.

| Plato a răspuns (pentru Andreeush):

Vremurile nu forteaza pe nimeni. Nu vremurile au dezbracat-o.

| Plato a răspuns:

Spune-le tovarășilor părinți ca ii salut.
Acum, 18 este o varsta... ok, sa zicem. Relatia e de 3 ani, e... ok, sa zicem. Dar exista o chestie, care e mai presus de numere. Relatia voastra nu are 3 ani, la 15 ani nu ai avut o relatie, ci o mizerie. Chiar daca ai 18, respectul pentru parinti te poate opri.
Ar mai fi cateva detalii cruciale: el ce varsta are? Cat de departe vezi viitorul cu el?

| EmmaSimona1323 a răspuns:

Nu au ce sa iti faca. Ai peste 18 ani ei nu mai raspund pentru tine, tu esti responsabila pentru faptele tale. E ceva normal sa faci sex doar vorba aia te-au avut pe tine. Explica-le ca mai devreme sau mai tarziu tot o faceai, si nu te-ai culcat cu oarecare ai facut-o cu prietenul cu care ai 3 ani. Trebuia sa se astepte.ca odata si odata o sa vina su momentul asta. Ce te face sa crezi ca nu o sa te inteleaga.si ca nu o sa fie bine pentru tine?

| AndreeaDeea210 explică (pentru EmmaSimona1323):

Mama mi-a spus că am dezamăgit o si ca sa nu il mai prindă cu el.

| EmmaSimona1323 a răspuns (pentru AndreeaDeea210):

Nu inteleg adica stiu de existenta lui, ca sunteti impreuna de 3 ani si acum s-a trezit ca sa nu te mai prinda cu el? Ti-a zis vreodata sa nu o faci sau a avut conversatii cu tine despre sex ca sa zica acum ca ai dezamagit-o?

| AndreeaDeea210 explică (pentru EmmaSimona1323):

Da mi-a spus sa nu fac sex până cand mă mărit.iar eu nu am ascultat o

| Csander a răspuns (pentru AndreeaDeea210):

Daca iti gasesti cuvintele si explicatiile care trebuiesc, pentru ca doar tu le stii din moment ce trebuie sa vorbesti cu parintii tai, tu ii cunosti, nu restul de aici, o sa fie usor.
Probabil parintilor tai le este frica din cauza a ceea ce se intampla cu tipele de varsta ta si incearca sa te protejeze mai putin sau mai mult.
De altfel, sunt situatii pe care parintii tai n-ar trebui sa le stie, ci sa le tii doar pentru tine. Nu e ca si cum ai mintii, dar tu stii cel mai bine ce este ok pentru tine, nici mcar parintii tai nu stiu asta.

| Vreausăștiu008 a răspuns:

Și eu sunt într-o relație de 1 an jumate și am făcut-o la 18. Și ai mei ziceau așa, și a durat ceva că să mă înțeleagă.