| FlaviFlv a întrebat:

Bună,
aș avea nevoie de niște păreri ca să știu încotro să o iau. Am cunoscut un băiat pe la jumătatea lunii aprilie. Îl știam așa din vedere, dar de atunci am început să mai conversăm pe messenger. Suntem din localități diferite și după acea săptămână în care am vorbit, s-a ivit o ocazie să merg la el în oraș și cu ocazia asta ne-am și văzut față în față, am mai povestit… ne-am plăcut reciproc și am zis să încercăm o relație. După o săptămână, ne-am revăzut. Am mers la el 3 zile, doar că a trebuit să-i mint pe ai mei că merg în excursie cu colegii, altfel nu mă lăsau. Părinții lui m-au primit foarte bine, mai ales mama lui mă place foarte mult. După o lună am mers iar la el. Am preferat să merg eu pentru că la el este spațiu mai mare, eu n-am decât 2 camere și mai am și un frate, ai mei sunt mai comuniști așa, să nu cumva să dormim împreună… și am zis că mai bine merg eu. Eu le-am tot spus la ai mei de el, dar doar le-am povestit cum îl cheamă, câți ani are cu ce se ocupă, nu le-am zis că avem o relație. Eu am 21 de ani, el are 18. Aici este o problemă pentru părinții mei. M-au întrebat de ce discut cu el, că este o pierdere de vreme, că dacă el este mai mic ce îmi poate oferi, tata se gândea deja câți ani mai are de școală, cum mă va întreține, se gândea așa la lucruri mari pe viitor. Eu anul acesta termin facultatea și m-am tot gândit să merg acolo la el să-mi caut ceva de muncă și o chirie, problema e că părinții mei sigur nu sunt de acord. Am zis că poate cu timpul m-ar înțelege… aș vrea să le explic că el este alegerea mea, că ne înțelegem bine și că oricum odată și odată tot va trebui să plec. Aș vrea să-i fac să înțeleagă că nu contează vârsta atâta timp cât există înțelegere, respect, dragoste și să înțeleagă că la vârsta mea (22 de ani aproape) mă pot descurca. Ce pot să fac, dacă aș pleca, nu aș vrea să sufere ai mei. Dacă aș mai rămâne, nu știu cum ar putea să vină el la mine, dacă ai mei nu prea sunt de acord că el e mai mic de vârstă și că na, 2 camere pentru 5 persoane ar fi mult. Vă rog ajutați-mă!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt de parere ca este destul de prematur sa iei o asemenea decizie cu atat mai mult cu cat, el fiind din alt oras, vazandu-va mai rar, se presupune ca nici pe departe nu ai ajuns sa il cunosti cat de cat.
El este tanar, nu ca ar conta varsta, dar la varsta lui baietii in general doresc sa experimenteze...cat mai mult, in ceea ce priveste capitolul femei. E greu de crezut ca si-ar dori el la 18 ani o relatie stabila.Tu poti face pasul pe care ti-l doresti dar faci unul destul de mare, schimbi locul, te departezi de familie, de prieteni si trebuie sa analizezi bine situatia, sa stii sigur daca el este omul care merita toate acestea din partea ta.
Ca o idee ce as putea sa ti-o dau ar fi spre ex, daca tot vrei sa te muti cu chirie, ai putea sa o faci in orasul tau iar daca el intr-adevar are sentimente pentru tine si doreste o relatie serioasa atunci fie va veni sa locuiasca cu tine, fie va veni in vizita foarte des.

4 răspunsuri:
| Gogu06 a răspuns:

Nus cum va loveste pe cate unii dragostea asa tare. Din cate am vazut dragostea asta tine cam 2-3ani, poate nici atat. Marea majoritate a fetelor, femeilor regreta ulterior ca au ales un barbat in detrimentul carierei sau a planurilor ce ele si le facusera. Gandeste-te bine iar daca tu crezi ca merita go for it. Poate sa apara si un copil si atunci situatia se complica, nu prea te mai poti razgandi. Asta e doar parerea mea, cel mai bine este sa faci exact ceea ce simti si sa nu fie doar o chestie de moment. Daca el ramane doar cu liceul o sa va intretineti greu. Daca merge la facultate va cunoaste alte fete si poate lucrurile se vor schimba. Maicamea mi-a zis odata(ca eu ii zic ca nu vreau sa ma insor si ii aduc si argumente) ea imi zice ca "Daca ar fi sa numar cate foi pun intr-o placinta...nu o sa ma insor niciodata" n-am inteles ce a vrut sa zica dar na... Trage si u singura concluziile.

| victorr_3274 a răspuns:

Or fi ai tai comunisti, dar iti vor binele. Baiatul ala se simte tare macho ca are o fata mai mare ca el, s-ar putea sa fie ceva trecator. Ai putea sa te mai vezi cu el cand mai poti pleca in orasul lui si vezi cum evolueaza lucrurile. Sa nu devina nasol cand deja te-ai mutat in orasul ala si ai dezamagit parintii degeaba.

| FlaviFlv explică (pentru victorr_3274):

Deci ma sfatuiesti sa raman acasa si sa ne vedem cum putem. Ai mei cam stramba din nas pentru varsta care o are. As pleca la el, da nici nu as vrea sa-mi las parintii suparati... e tare greu...

| ioantzabest a răspuns:

Eu as sugera sa le spui ce ai pe suflet sa le spui cat de mult il iubesti gandeste-te ce planuri ai pentru viitor gandeste-te ascultati inima ta iubitoare si fii sincera cu tine daca il iubesti sau daca nu