| Girl555 a întrebat:

Daca ti-a venit ciclul la data la care trebuia sa iti vina mai e motiv de ingrijorare? mai poate fii vorba de sarcina?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE şi de aspectul/durata menstruaţiei avute...

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

Toate cele bune.

| Girl555 explică (pentru bursuc001):

A durat 5 zile si acum sunt. sunt a 5 zii, si inca imi curge azi as avea 3 sapt. oare sunt sanse?

| bursuc001 a răspuns (pentru Girl555):

În acest caz, NU este vorba de "ciclu peste sarcină" şi NU eşti însărcinată!

O seară plăcută.

| Girl555 explică (pentru bursuc001):

Ok sper, multumesc din suflet ca te-ai deranjat a-mi raspunde! te pup!

| bursuc001 a răspuns (pentru Girl555):

Cu plăcere!

Toate cele bune.

| Girl555 explică (pentru bursuc001):

La fel! :

| bursuc001 a răspuns (pentru Girl555):

Mersiwinking

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu mai poate fi vorba de sarcina

| Anablondyi a răspuns:

Purec are dreptate dar doar in cazuri speciale.nu cred ca esti tu aceea! Deci raspunsul este NU

| Girl555 explică (pentru Anablondyi):

Sper! va multumesc pentru raspunsuuri! :*

| Purec a răspuns:

Da inca mai poate sa fie vorba de o sarcina. O sarcina extrauterina ( Doamne fereste) ar lasa menstruatia sa decurga "normal"

Totusi, daca esti ingrijorata, ar trebui sa nu mai faci sex. Nu este normal sa nu fi sigura pe tine. Inseamna ca nu esti destul de matura pentru asta. Eu zic sa stai linistita, daca a venit in ziua in care trebuia, si nu a avut niciun fel de modificare, este totul in regula

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Exista cazuri in care ciclul vine peste sarcina.
Stai linistita daca ti-a venit, nu-i motiv de ingrijorare.
Te pup!

| Girl555 explică (pentru anonim_4396):

Dar care este diferenta intre un ciclu peste sarcina si un ciclu normal? :