| IuliaIoana13 a întrebat:

Hei.PENTRU FETE.E vorba despre un subiect mai ciudat.Am 13 ani si menstruatia mea a venit in Februarie.Luna asta trebuia sa imi vina pe pe 18, Si nu mi-a venit.E vreun motiv de ingrijorare? E pentru ca sunt la început?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In multe cazuri in primii 2-3 chiar si 4 ani de dupa debutul menstruatiei, multe fete se confrunta cu situatia nu tocmai placuta de a intarzia sau chiar de a lipsi minstruatia chiar si perioade mai lungi de timp de ordinul si a 1-3 luni. Aceasta perturbare a ritmicitatii de producere a menstruatiei se datoreaza insuficientei maturizari a aparatului reproducator (ovarele in special) deci nu reprezinta o afectiune medicala. Sa nu ai nici un motiv de ingrijorare sau sa te stresezi din acest motiv, deoarece se va reporni menstruatia la momentul in care hormonii vor actiona in vederea realizarii acestei activitati fiziologice a organismului tau. Multa sanatate si mult calm.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fatăwinking

Având în vedere că eşti în PRIMUL an de CM, nu ai motive de îngrijorare happy
În general, primele 5-10 menstruaţii pot să întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.
Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Cel mai probabil, este aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune!

| Doub a răspuns:

Nu, nu e niciun motiv de îngrijorare.
Stai liniştită.

| SkyPilot a răspuns:

In primul an ciclul este de obicei FOARTE neregulat. Poti sa nu ai o menstruatie pentru cateva luni. Nu este nici un motiv de ingrijorare.

| Cristina12457 a răspuns:

Este foarte normal. Nici mie nu mi-a venit la inceput o luna, apoi o luna imi venea, o luna iar nu imi venea. Deci nu te ingrijora