| KaanNoah a întrebat:

Dacă un barbat/băiat face sex pentru pruna dată, înseamnă neapărat că i s-a rupt ața? Adică s-a dezvirginat? Sau e posibil ca sa nu se rupă de prima dată când o face cu o tipa?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Frenul penian, adica ''ata'' unui penis SANATOS d.p.d.v medical, ramane INTREG/ INTACT intreaga viata in cazul a circa 80-85% dintre barbati. Daca pana acum nu te-ai informat CORECT, trebuie sa stii ca acea "ata" a carei denumire corecta in termeni medicali este aceea de FREN penian, reprezinta de fapt o teava, un fel de tub/teaca subtire constituit dintr-un tesut dermatic ce leaga preputul (pielea care acopera capul) de partea sa inferioara a glandului, permitandu-i astfel preputului sa fie mobil si sa se deplaseze pe o anumita portiune a penisului incat sa se poata realiza si acoperirea si decalotarea in intregime a glandului (capului). Bineinteles ca frenul ("ata") se poate rupe insa acest lucru se poduce numai atunci cand tesutul din care este formata acea teaca/teava, este atinsa de anumite afectiuni sau de o anumita boala si din acel motiv devine slabita si rigida. Frenul penian sanatos NU se rupe niciodata si va ramane intreg, poate putin intins/alungit pe durata intregii vieti a barbatului. Acest lucru se intampla si este valabil in cazul a circa 4 din 5 barbati activi d.p.d.v. sexual pe intreaga durata a vietii lor. Prin ruperea accidentala sau chiar intentionata dar iresponsabila a "atei", respectivul baiat/barbat NU se dezvirgineaza ci devine detinatorul unui penis INERT, care este lipsit aproape total de sensibilitate si excitabilitate. Este bine sa stii ca prin acea teaca care este de fapt este un fel de "teava/un tub", trece un vas de sange important care iriga suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). In cazul ruperii frenului se rupe automat vasul de sange care trece prin interiorul frenului, si drept urmare se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange. Din acest motiv piele fina care acopera glandul se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales dispare sensibilitatea oferita de senzorii existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Acest lucru este un fapt dovedit, fiindca se produce in cazul barbatilor al caror penis este circumcis. Ar fi bine sa te rogi sa nu patesti su tu la fel. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ata nu trebuie sa se rupa - majoritatea ramanem cu ea intacta toata viata!
Se rupe numai daca esti prea violent si ea nu e lubrifiata, deci nu prea poti sa intri.

| Andreeush a răspuns:

Rareori se rupe acea ață.
Indiferent dacă se rupe sau nu acea ață, o dată ce a existat primul act sexual atunci înseamnă că nu mai este virgin.

| ywar a răspuns:

Aveti un fix cu ruptul atei... Taiati-o, da-o in gura ma-si.

| Ralena a răspuns:

Daca o persoana face sex, nu mai este vrgin/a, simplu. Restul sunt detalii, unele foarte frumo si corect expuse in raspunsurile pe care le-ai primit. Pentru a scadea sensibilitatea penisului poate sa faca circumcizie, in acest fel nu va mai avea probleme cu ejacularea precoce (da, exista un scop pentru care barbatii evrei au porunca sa faca circumcizie in acelasi timp in care au porunca sa isi satisfaca sexual sotiile). Bafa!

| cristian200313 a răspuns:

Ață nu se va rupe niciodata, si daca a băgat penisul în vagin, nu mai este virgin