| please a întrebat:

Daca un copil de 11 ani are fimoza si un penis mic, e din cauza fimozei?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Baietii cu penisul afectat de fimoza se nasc cu aceasta afectiune. Dimensiunea penisului nu este influentata de fimoza. Afectiunea numita fimoza daca nu este tratata poate avea urmari destul de grave pe plan sexual.In cazul in care poti decalota (sa treci pielea peste gland) penisul in stare flasca situatia nu este chiar atat de grava.In acest caz parintii tai poti cumpara de la farmacie unguentul numit DERMOVATE (propionat de clobetazol 0, 05%) cu care sa iti ungi preputul, pielea care acopera glandul (capul penisului) de 2-3 ori pe zi si sa faci miscarile specifice masturbarii, de asemenea sa intinzi de piele in toate directiile pana la limita suportabilitatii. Procedand astfel ai toate sansele sa scapi de bisturiul medicului chirurg. Acest tratament se aplica 2 saptamani cu o saptamana pauza.Referitor la dimensiune pentru varsta ta este normala deoarece va mai creste in lungime cu cativa cm in urmatorii 8-10 ani. Dimensiunea medie a penisului in cazul rasei albe este de 14-16 cm, iar a barbatilor romani adulti este de 12, 73 cm, lungime pe care sigur se va avea si "jucaria" ta in momentul in care vei deveni major.

| Emilian65 a răspuns:

Fimoza, nu inflenteaza marimea penisului.

| Bubu_Fkt_2000 a răspuns:

Nu man, la 11 ani vrei... 100 cm, laughing) sa se multumeasca cu 8, 9 cm care ii are