| denisadenisa00 a întrebat:

De cate ori pot avea ciclu dupa un avort facut acum o luna jumate cel putin mie in aprilie mi-a venit mai de multe ori si in martie si plus ca am facut si dragoste cu prietenul meu nu protejat specific ca nu si-a dat drumu in mine dar am luat anticonceptioanel una inainte sau dupa e ceva normal sa-mi vina?! Oare daca esti gravida iti mai vine ciclu?!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai explicat EXACT ce doreşti să afli şi care a fost situaţia anterioară!

Iar întrebările tale anterioare sunt DEZASTRUOASE - se observă că eşti foarte dezorientată şi NEINFORMATĂ!

Din întrebările anterioare am priceput că ai făcut avort pe 4 martie şi sex NEPROTEJAT începând din 22 martie...

1) NU ai precizat ce tip de avort ai făcut şi în câte săptămâni era sarcina.

NU ai precizat nici dacă ai făcut un control/ecografie DUPĂ avort ( pentru confirmare ).

Dă detalii!

2) Apoi, la întrebarea din 22 Martie 2013 afirmi că ai luat AC la 4 ore de la actul sexual - dar, NU ai precizat ce ANUME ai luat ( denumirea )...

Tot atunci precizai că, în urmă cu 2 zile, ţi s-a terminat menstruaţia - deci, erai în a 6-a ( sau chiar a 7/8-a ) zi de ciclu menstrual.

Mai jos observ că ai precizat că ai luat Microgynon.

Acestea NU le-ai început "corect" şi NU au avut efectul scontat...

În cazul începerii tratamentului DUPĂ avort, se administrează din primele 7 zile; sau, dacă a trecut mai mult timp, se face test de sarcină ( pentru a te asigura că NU eşti însărcinată, dacă ai făcut sex în acea perioadă ).

Ori, le începi aşa cum se precizează în Prospect : din prima zi de CM, sau din zilele 2-5 ale CM.

"Începerea primului blister Microgynon
Când nu s-au mai utilizat contraceptive hormonale în ultima lună
Administrarea drajeurilor Microgynon trebuie să înceapă în prima zi a ciclului, adică în prima zi a sângerării menstruale. Utilizaţi un drajeu marcat cu ziua respectivă din săptămână. De exemplu, dacă menstruaţia apare într-o vineri, utilizaţi un drajeu marcat cu „vineri". Urmează apoi zilele în ordine. Microgynon va acţiona imediat şi nu este necesară utilizarea unei metode contraceptive suplimentare.
De asemenea, puteţi începe şi în zilele 2-5, însă, în acest caz, asiguraţi-vă că folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară (metodă de barieră) pentru primele 7 zile de administrare a drajeurilor din primul ciclu." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4211_23.02.04.pdf?anmPage=910&ID=18202

3) Oricum, având în vedere durerile amintite în postarea din 27 Martie 2013, precum şi aceste sângerări REPETATE - care NU sunt menstruaţii, aşa cum GREŞIT crezi - e posibil să fie vorba de unele COMPLICAŢII ( în urma avortului )!

Cel mai indicat ar fi să mergi cât mai URGENT la un control la ginecologul care te supraveghează.

4) De asemenea, NU ai precizat cum/când ai luat anticoncepţionalele şi dacă ţi-au fost prescrise de medic...

5) Apoi, cu postarea din 21 Aprilie 2013 m-ai "băgat în ceaţă" complet!

Bănuiesc că ai avut altă "partidă" de sex şi, în urma acesteai, ai luat "2 anticoncepţionale când ai ajuns acasă"...

Precizează ce ANUME ai luat ( denumirea ) şi cum le-ai luat!

Vezi alte detalii/informaţii la linkul :
http://www.sanatateatv.ro/......upa-avort/

Dacă mă "lămureşti" în privinţa aspectelor expuse mai sus, mai vedem despre ce este vorba...

Toate cele bune.

| Oana92 a răspuns:

Doamne, de ar durea prostia! Cat de inconstienta poti sa fi incat sa faci sex neprotejat dupa un avort? Ai luat anticonceptionale, inainte sau dupa, nici nu mai sti...trist si inutil, pentru ca anticonceptionalele se iau zilnic, la aceiasi ora si nu esti protejata de sarcina de la prima pastila.

Voi, cele care puteti face asta ati merita sa aveti centura de castitate, poate asa nu ati mai putea sa luati si alte vieti!

| Violente a răspuns:

Nu ești destul de explicită despre ceea ce vrei să afli, dacă ești gravidă menstruația nu mai există, dar poți avea scurgeri datorită implantării sau datorită placentei, aceste scurgeri sunt sub forma unor secreții, slab cantitative maronii sau rolazii și nu durează mai mult de două zile.

Acum na, fiecare cu ce ne duce capul, dar eu am o prietenă care a făcut avort la 16 ani, iar acum la 18 ani trebuie să se opereze de chist occipital cranian și are probleme mari cu inima. Avortul nu că distruge o viață, dar te chinuie pe viitor.

Eu zic că mai bine îi dai viață, amandoi sunteți sănătoși iar dacă nu sunt fonduri și nici sprijin îl alături unei case de copii, asta e ultima soluție de urgență, în niciun caz avortul, sunt destui părinți care vor copii și îl vor adopta.

| denisadenisa00 explică (pentru Violente):

Si eu sunt in aceiasi situatie 16 ani nu dau viata nimanui nu imi place sa omor vieti dar nici sa imi stric viitorulhappyMa refeream ca de ce imi vine asa de multe ori la u interval foarte scurt