| anonim_4396 a întrebat:

De cateva luni incerc sa raman gravida si nu pot

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai incearca vreo cateva luni, dar nu zilnic, ca scade calitatea spermatozoizilor, ci la 2-3 zile interval. Daca tot nu ramai (cam dupa un an de incercari), ia-ti partenerul si mergeti la ginecolog. El va face o spermograma, tu un consult, un test Papanicolaou, o ecografie si probabil niste analize de sange.

| psiholoaga a răspuns:

Mai insistati. Dupa 1 an jumate de incercari, puteti banui niste probleme de fertilitate si mergeti sa va faceti analizele. Pana atunci, se considera ghinion, slaba sincronizare cu perioada de fertilitate etc.

| alexam a răspuns:

Atentie: a ramane insarcinata nu e un concurs, sau ceva de genul... E bine sa ai o sarcina planificata dar tot Cel de Sus decide cand vine bebe, in sensul ca cel mai bun lucru pe care il poti face este dragoste pe bine, si nu fi crispata la gandul: luna asta trebuie sa raman insarcinata. Ce varsta ai? Ce metoda contraceptiva foloseai inainte? Astea sunt intrebari care te ajuta sa gasesti raspuns de asemenea. Hai cu bebe! happy

| selef a răspuns:

Incearca cu altcineva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot sa fac ceva pentru tine?

| grtysae a răspuns:

Cred ca cel mai bine este sa te duci la un control doctorul va sti cel mai bine cauza