| anonim_4396 a întrebat:

Buna am 21 de ani si de vreo 5 sau 6 luni incerc sa raman gravida dr nu reusesc nu am problemede de sanatate, nu am facut vreun avort si nici nu am luat anti conceptionale! ce trebuie sa fac?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pasul 1: ii faci partenerului tau o spermograma.
Pasul 2: te duci la ginecolog si te investighezi complet. Chiar daca nu ai probleme aparente de sanatate, asta nu inseamna ca nu exista ceva necunoscut care iti afecteaza fertilitatea.

| Leea1234 a răspuns:

Sa iti iei partenerul de mana si sa mergeti la un ginecolog.acolo ii vei povesti toata "istoria " vietii tale, si cu siguranta va vor supune unor teste...nedureroase...se spune ca 30% poate fi "vina" barbatului, si 70%a femeii!
in urma rezultatelor acestor teste el iti va prescrie un tratament... daca este nevoie...si cu putina "munca" din partea voastra veti obtine rezultate!
succes!

| astertix09 a răspuns:

îți sugerez să mergi la un doctor, care în urma analizelor să îți dea un răspuns corect. de pe forum nu poți avea informații concrete despre ce poți face.

| gfdessjtyrd76 a răspuns:

Eu am avut aceeasi problema timp de 4 ani nu am ramas insarcinata. eu zic sa mai astepti mai un pic ca medicii zic ca timp de un an e normal sa nu ramai daca trece un an de zile atunci trebuie sa te duci la medic si sa incepi investigatiile. eu sinceram fost si in Italia si am facut analize dar nici un tratament ca nu ne gasea nimic si dupa 4 ani a venit. eu am ramas insarcinata la 3luni dupa ce am botezat o fetita. (pe mine medicii nu m-au ajutat cu nimic si crede-ma ca am fost la ei, ma duceam la gigecolog ca la cumparaturi)eu zic sa incerci prima data cu o slujba la o manastire un post la o vaduva ceva de genul.BAFTA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Dupa un an de relatii sexuale neprotejate din care nu rezulta o sarcina te poti alarma si sa incepi investigatiile.
Pana atunci incearca sa nimeresti zilele cu fertilitate maxima, sa ai o viata sanatoasa si sa nu te stresezi deoarece multi incearca fara nici un rezultat pentru ca apoi cand nu mai au sperante si nu se mai gandesc la asta- se intampla minunea!
Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cerei lui doamne-doamne o sa-ti dea bebe.

| lady_1122 a răspuns:

Du-te la un medic ginecolog... poate nu e neaparat din vina ta, stii ca si sotu poate avea probleme... duceti-va impreuna si faceti analize...si sunt sigura ca sunt tratamente si multe alte chestii d genu asta... dar trebuie neaparat mers la medik...bafta!

| vidiuta a răspuns:

Da o fuga la ginecolog

| ruxandra22 a răspuns:

Sigur vrei sa ramai gravida la 21 de ani?