| loving2008 a întrebat:

De cateva luni relatia de cativa ani pe care o am cu iubitul meu a inceput sa scartaie.De multe ori i-am spus ce ma deranjeaza. El nu a luat masuri.Acum m-am saturat, i-am zis ca nu mai vreau sa fim impreuna dar el nu intelege(nu ia in considerare cand ii zic ca nu mai suntem impreuna, crede ca sunt nervoasa si de asta zic asta). Cum sa il fac sa inteleaga ca e mai bine sa ne despartim? Sau sa faca ceva?
Eu il iubesc enorm insa m-am saturat. Vreau sa inteleaga ca eu chiar m-am saturat.
Avem o relatie la distanta si in august 2011 ar fi trebuit sa ne mutam impreuna dar...nu se poate.Nu vreau sa fac aceasta greseala.
Vreau sa accepte sa ne despartim.Prostia mea e ca nu il pot ignora. Mi-as dori sa stau cateva zile fara sa il sun dar... daca el ma cauta eu chiar nu pot sa ii inchid telefonul sau sa nu ii raspun.
Cum sa il fac sa inteleaga felul in care ma simt cand face numai lucruri care ma deranjeaza?

4 răspunsuri:
| Romancutza a răspuns:

Ignoral...incearca chiar daca nu poti incearca macar, inchide-ti telefonul altfel nu vei rezolva nimica...si de acum cand ii spui ca vrei sa te desparti fi cat mai calma si spune-i tot ce ai pe inima fara sa te vada agitatawinking

| rucsy_7574 a răspuns:

Incearca sa fii indiferenta nu rece. doar indiferenta.Arata`i ca stii sa cedezi atunci cand trebuie si ca stii sa iubesti atunci cand merita.Nu`i raspunde tot timpul la telefon lasa`l putin pe jar fi mai indiferenta fa in asa fel incat sa se intrebe de ce faci toate astea care e motivul? Nu are rost sa ii bati capul repetandu`i greselile zilnice.arata`i asta prin gesturi. oar singur isi va da seama de greselile lui si daca va alege sa se schimbe lasa`l sa se schimbe de la sine sa vrea el sa vina din interiorul lui. Baietilor le trebuie timp pentru a analiza si cea mai mica "scartaitura" dar asta doar dupa ce isi va da seama de ea. Te puuup.Rucsy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa faci 2 lucruri:
1. Fa-l sa constientizeze ca problema despre care vorbesti exista. Arata-i ca nu esti fericita si ofera-i perspectiva despartirii.
2. Schimbarea este in tine. El nu se va schimba atat timp cat tu nu o vei face, doar nu e el cel nemultumit.
Succes!

| suzy_5549 a răspuns:

Ignorai apelurile daca zice sa iesiti zi ca nu poti ca trebuie sa iesi cu prietenele chiar daca nu iesi incearca sai arati ca nu iti place ce face cu gesturi nu cu vorbe. daca va intalniti fi un pic rece, plictisita, pune-l pe jar [la mine merge]