| Ava1231 a întrebat:

De cateva zile am niste stari de greata... efectiv din senin ma iau niste valuri de greata... si parca am si o usoara migrena. mi e frica, poate fi ceva grav?
Sunt o persoana anxioasa in general si in ultimele 3 luni am fost destul de stresata cu scoala
Aveti idee?

3 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Noi nu ne putem da cu parerea, trebuie sa îți faci niște analize, du-te la doctor și acolo vei găsi răspunsul, nu aici. Dacă ești anxioasa, mai rau îți faci. Stai liniștita. Nu îți mai face 100 de idei pana ajungi la doctor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, ce varsta ai cîte kilograme ai, starile bruste de greata si migrena se datoreaza mai multor factori, primul este tensiunea, trebuie verificata tensiunea poate scade brusc, glicemia poate fi prea mică si atunci ai stari de rau, aceste lucruri numai medicul de familie le poate descoperii daca te programeaza la analize de sînge, acolo ei i ti i au tensiunea glicemia, poate ai nevoie de ecografie sau in cazuri mai grave tomografie craniana ca sa se depisteze clar cauzele starii tale de rau, sau poate acum cu sarbatoirile ai mincat sartmale piftie lucruri grele cu care ficatul nu este obisnuit, slanină caltaboș cîrnati, toate preparatele specifice Craciunului, după o masa imbelsugata ia un triferment, un colebil ca sa ajuti stomacul si bila sa functioneze in parametrii normali, si nu minca mult, acesta este sfatul tuturor medicilor in perioada aceasta cand mesele sunt pline si cand organismul este bombardat cu tot felul de mîncăruri grele care nu le maninci in timpul anului, cum ar fi, salata de boeuf contine maioneză, si ouăle sunt crimă la ficat.

| mihai69 a răspuns:

Dacă ești gravidă, e normal.