| VagnerLoveVL30 a întrebat:

De ce avem noi baietii\barbații ata acea rosie pe dedesubt la penis cand e tare se ingroase si se vede groasa\umflata asa am vazut cam la toti. Pe dedesubt spre preput pe spatele penisului stiti voi. Astept!

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentruca asa suntem de la natura. Ata acea se numeste fren si se poate rupe dupa relatii sexuale. Sau nu.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

FRENUL penian, adica ''ata'' in termeni populari, indeplineste 2 roluri si anume. 1. ) Reprezinta de fapt un tesut dermatic (piele) care tine leagat preputul (pielea care acopera capul) de partea inferioara a glandului. In functie de lungimea sa, frenul limiteaza distanta pe care se poate misca, retrage preputiului inspre baza penisului, permitandu-i astfel preputului sa fie mobil doar intre anumite limite, incat sa se poata realiza acoperirea si decalotarea glandului (capului) in mod cat mai simplu si usor. 2.) Este bine cunoscut faptul ca prin acea teaca pieloasa, care este de fapt o "teava/un tub" de protectie, trece un vas de sange important care iriga cu sange suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). In cazul ruperii frenului se rupe automat si vasul de sange, si drept urmare se intrerupe irigarea supafetei penisului cu sangele necesar, ceea ce provoaca zbarcirea si pierde luciul glandului. Deasemenea dispare elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales sensibilitatea penisului prin ''moartea'' senzorilor existenti in pielea fina a glandului. Cele 2 functii precizate, reprezinta utilitatea si necesitatea de a exista acea ''ata'' si de a ramane intreaga si intacta toata viata. Multa sanatate!

| minrest a răspuns:

Este balamaua preputiului, vere, daca se lasa prea mult e nasol ca nu se mai acopera glandul bine, iar daca se rupe, cu atat mai rau, caci pe acolo trece un vas, dupa s-a mai spus, care iriga suprafata glandului. Ca s-ar rupe e o legenda copilareasca stupida. Se mai rupe, dar nu e bine. Si nu se rupe usor.

| SG1995 a răspuns:

De aici înțelegem că ești gay.

| VagnerLoveVL30 explică (pentru SG1995):

?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru SG1995):

Tu n-ai vazut alte penisuri in viata ta? Nici in filme sau poze? Da, unii suntem curiosi si cum arata altele la alti baieti.