| HaHaGirl a întrebat:

De ce barbatii isi doresc atat de mult sa aiba copii? Spre exemplu fostul meu iubit care are 20 si eu tot atat s-a suparat foarte tare cand a aflat ca "am pierdut" sarcina (poveste lunga) dar nu e singuru' pe care il intalnesc asa ca mi-am pus intrebarea asta dar n-am gasit raspunsul asa ca-l vreau de la voi

28 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice om normal isi doreste mult copii, fiindca asta este mersul firii. Iar pierderea unei sarcini inseamna moartea unui copil al tau, sange din sangele tau. Cand iti maore un copil esti trist si indoliat. Chiar daca nu apucase sa se nasca, era totusi copilul vostru, suflet din sufletul vostru si va ramane asa toata viata. Mereu veti sti ca ati mai avut un copilas mort nenascut si ca voi sunteti parintii lui. Este anormal un om care nu sufera dupa ce-i moare copilul, chiar nenascut

| piticelm a răspuns (pentru Brigaela):

Ai dat-o si tu asa frumos, insa ea era beata muci cand a facut copilul ala. Uite asa ies tot felul de experimente esuate de oameni, din asemenea oameni.Iti dai seama ce proba de femeie este ea de se imbata si mai face si copil laughing Mi-e scarba sincer, nu vroia sa isi piarda corpul de fotomodel, nu stiu cum Dumnezeu poate da copii unor animale ca astea, iar la oamenii care ar face orice pentru un copil, nu le da.happy

| HaHaGirl explică (pentru Brigaela):

Eu am suferit foarte mult dupa ce am aflat ca am nasut practic 2 copii morti pentru ca aveam gemeni insa de cand s-a intamplat asta m-am intrebat dc totusi si-i dorea asa mult pentru ca era timp pentru 20 nu numai pentru 2 ...si atata timp cat tii o sarcina chiar si de 1 luna si o pierzi suferi pentru ca da as e era al tau era ceva ce nmn nu-ti putea lua niciodata dar probabil ca Dzeu a considerat ca asa e mai bine insa am primit 3 lovituri deodata la mine asa e cand sunt fericita sunt maxim iar cand mi-e rau primesc toate palmele ..si e destul de nasol asa e foarte greu sa te stapanesti sa nu plangi ca ai pierdut o sarcina ca te-ai despartit de iubit si ca ai descoperit ca ai redevenit bulimica ..si stiu asta cele 2 fetite care acum sunt 2 ingeri vor fi pe vecie ale noastre si le voi iubi mereu pentru ca e ceva ce e al meu nimeni nu mi le poate lua. dupa asta am stat inchisa o saptaman in casa pana mi-am adus aminte ca cineva mi-a spus odata ca daca am ceva pe suflet sa merg la un preot si asa am facut iar el mi-a explicat tot si am inteles multe lucruri

| HaHaGirl explică (pentru piticelm):

Bai jigodie ce esti tu cu alte cuvinte ma faci curva... specimen esuat esti tu ca habar n-ai sa vb copil idiot ...este strict problema mea cum l-am facut si cu cine intrebarea nu era cum se fac copii si dc ci alta dar tu cap de dovleac de unde sa stii sa citesti daca mata te-a scos invers ..si pot sa continui sa stii ..nu ma cunosti nu te cunosc nu stii dc sunt in stare asa ca taci si dispari

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ca trend general, femeile doresc mult mai mult decât bărbații să aibă copii.
Sigur, există excepții - dar regula e ca femeile să insiste să aibă copii, grație a ceea ce se numește în înțelepciunea populară „ceas biologic" (bărbații putând procrea până spre vârsta de 75 de ani - și uneori și după 90 - în vreme ce femeile își pierd de regulă capacitatea de-a procrea după vârsta de 45 de ani - cu puține excepții).

De-aia e sănătos să discuți cu partenerul problema de la început. Unii oameni își doresc să aibă copii. Alții nu. De-aia e politicos să discuți problema de la început.

E o greșeală din partea partenerului să te preseze să faci copii dacă tu nu vrei - dar e o greșeală și din partea ta să-i ascunzi faptul că nu vrei copii.

Cel mai sănătos pentru ambii e să-ți spui punctul de vedere de la început și să mergeți pe drumuri separate. Asta cu copiii e greu de reconciliat dacă unul din parteneri vrea și unul nu vrea. Aproape mereu iese prost când unul din parteneri încearcă să-i schimbe opțiunea celuilalt.

| HaHaGirl explică (pentru kongeriket):

Eu vreau copii ii iubesc foarte mult nu conteaza ca e al meu a lu bunica sau a lu vecina, dar totusi AM 20 de ani nu 30 ca sa fac un copil acum, nu stiu cum gandesc ei dar toata responsabilitatea cade pe mama nu pe tata in cresterea unui copil ..eu am o sora de 4 ani iar atunci cand era racita sau tot felul de lucruri, mama era cu ea nu tata mama ii dadea medicamente mama o adormea mama o schimba tata ori era plecat cu afaceri si o suna si o intreba cum e ori daca era se ocupa sa nu-i lipseasca nimic dar nu personal ci punea pe cineva pentru ca nu avea timp. poate nu e atat de grav sa ai un copil la 20 de ani dar noi avem un job care presupune foarte mult timp acordat acestuia, eu una stau foarte putin pe-acasa spre exemplu sunt in america de 1 luna jumate pentru ca am un contract dar daca as avea un copil ar sta el 1 luna jumate fara mine? nu pentru ca ar fi foarte mult ...nu e ata de usor sa fii mama mi se pare o responsabilitate imensa cand ai un copil 95% te dedici lui in primii ani de viata eu am vazut lucru asta la mama ca desi avea treaba la birou cand era vorba de noi lasa tot si venea dar asta pentru ca nu avea pe cineva deasupra care sa comande ea era propria ei sefa in schimb eu nu sunt asa am pe cineva care se ocupa de mine de contracte nu pot spune stii copilul meu e bolnav nu pot sta azi

| RAY a răspuns:

Pentru ca asta e scopul lor biologic pentru care exista dar asta e un motiv ca vrea o relatie serioasa cu tine, eu stiam ca femeile isi doresc mai mult sa aiba copii, acuma depinde de fiecare un copil presupune multe

| relian a răspuns:

Care sint barbatii aia? Eu din ce stiu si am auzit, discutat etc femeile sint cele care doresc mai mult copii comparativ cu barbatii.Acum ca ai intilnit tu asa 2-3 barbati aia nu e regula.Regula asta e femeile sint mai dornice decit barbatii sa aiba copii.Barbatii sint mai dornici de sex pentru placere asta da poti sa fii sigura ca asa este.Si sa inteleg ca pierzi asa sarcini cu fiecare ibit cel ai?

| HaHaGirl explică (pentru relian):

Nu, nu e asa am avut o singura sarcina care a fost o greseala, am fost la un party si eram praf amadoi dimineata ne-am trezit cu o durere de cap si goala sub un cearceaf pe moment am zis am comiso, am comiso asta e nu era prima oara dar dupa am aflat ca sunt gravida eu nu am vrut sarcina asta avand 20 si mai sunt si model, nu as fi vrut sa-mi pierd corpu pentru o sarcina pe care nu mi-o chiar doream dar el a zis ca daca a fost sa fie pai sa fie si n-am avortat dar fiind ca mai mereu eram la distanta pentru ca si el e tot model ne vedeam doar pe ipaduri vb la telefon dar eram in tari diferite si speriata fiind eu am avut probleme cu bulimia, am facut in asa fel incat sa revina am redevenit bulimica, anemica etc si am facut o hemoragie am cazut am pierdut sarcina ne-am despartit si nu este primul' pe care il vad ca desi au 23-24 vor copii...am prietene care au 24-25 si se chinuie sa ramana gravida mie mi se pare prea devreme eu as vrea 1 copil abia pe la 28-29 am ce faace cu viata pana atunci si ce e mai asol ca majoritatea nu sunt casatoriti si daca se despart copilu' unde ramane? la mama nu? cine sufera dupa aia? copilul si mama lui deci eu una nu ma strofoc asa tare dupa un copil cum fac unele care au intr-adevar 30-35 si n-au copii dar nu stiu dc sunt barbatii asa nerabdatorii si uite spre ex fostul, adica cel cu care am ramas gravida avea si el tot 20. puteam pur si simplu sa avortez fara complicatii sau altele nu se punea problema de bani puteam sa fac avort si in america ca si assa stau mai mult acolo de cat in tara dar el nu m-a lasat sa fac asta

| Foxyyyy a răspuns (pentru HaHaGirl):

Imi produci mila si scarba, simultan.

| HaHaGirl explică (pentru Foxyyyy):

Esti cea/cel mai idiot copil de pe TPU ...nu stiai ca nu e obligatoriu sa citesti si sa raspunzi tuturor intrebarilor de pe TPU! ti-am zis eu ca sa stii

| Foxyyyy a răspuns (pentru HaHaGirl):

Esti penibila. Esti vai de tine, ai o viata distrusa, in locul lui maica-ta nici paine cu sare nu ti-as da. Am raspuns pentru ca nu am mai vazut pana acum atata prostie, adunata intr-un singur loc.batting eyelashes Si nu pricep de ce te deranjeaza cand cineva te face curva, daca nu iti place nu trebuia sa devii asa.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca ai pierdut sarcina natural, nu-i problema; spune-i ca tu te simti mai rau decat el, pentru ca a fost in tine

| Felys a răspuns:

Fiecare cu ideile lui, nu este obligatoriu ca toti barbatii sa isi doreasca copii si in special nu la 20 ani, intr-adevar dupa 30 toata lumea fie barbati fie femei incep sa se gandeasca sa conceapa si un copil, doi dar la tinerete toti se preocupa de scoala, cariera, ai nimerit tu unul care intr-un moment delicat s-a gandit ca i-ar sta bine cu un copil in brate dar nu cred ca vei mai intalnii prea curand asa ceva

| HaHaGirl explică (pentru Felys):

Nu e singuru', pentru ca am mai intalnit specimene din astea si n-as mai vrea ...nu acum cel putin, e destul de nasol sa pierzi o sarcina fie ca e vruta fie ca nu cand te ganesti ca ai suportat atatea stari si toate alea dureri, greturi etc plus ca eu sunt innebunita dupa copii in special bebelusi si am zis ca daca tot am pastrat sarcina eu calatoresc foarte mult si mereu ma intorc cu cate ceva din fiecare loc si incepusem sa cumpar toate prostiile care le gaseam pentru copii iar cum habar n-am ce sa fac cu ele

| Felys a răspuns (pentru HaHaGirl):

Copii trebuiesc conceputi atunci cand simti ca e momentul,nu dintr-o greseala la betie,nu ai de ce sa regreti ca ai avut un avort spontan,nu era menit sa apara viata dupa o noapte de distractie,lucrurile care le-ai cumparat ori le pastrezi pentru o viitoare sarcina gandita bine dinainte ori le faci cadou cui vrei tu,chiar nu are importanta,tu ai un scop in viata,un tel,si anume cariera,e foarte bine la varsta ta sa acumulezi o suma de bani care in momentul cand vei avea intr-adevar copii sa ai ce sa le oferi, nu ca altele care sunt sarace lipite, stau si cu chirie si toarna la plozi pe care nu au nici cu ce sa-i hraneasca, din puntul meu de vedere nu vad de ce ai fi trista, traieste-ti viata asa cum crezi tu ca e bine si eventual mergi la medic sa iti recomande anticonceptionale ca sa nu mai existe situatii neprevazute si atunci cand va veni momentul vei avea si copilul mult dorit

| HaHaGirl explică (pentru Felys):

Folosesc anticonceptionale dar jur ca nu-mi amintesc nimic nici acum dupa 5 luni habar nu am ce s-a intamplat cum s-a intamplat niciunul din noi nu-si aminteste nimic i-am intrebat pe ceilalti daca ne-au vazut nimic fiecare zice ca sigur a fost sex salbatic ca cica eram praf asta ca eram praf ama2 stim si noi dar a fost groaznic a 2 a zis si nu stiu cum s-a intamplat pentru ca nu era prima oara cand am facut-o neprotejat a fost ceva spontan cat despre lucruri ce doamne iarta-ma sa fac cu el inca vreo 8-9 ani deacu incolo, cred ca am sa le dau la vreun centru din ala de copii sau pe la spital nu stiu dar ma doare sufletu ca am investit creca mai bine de 1000 de euro in ele ca n-am luat orice rahat mi-a iesit in cale si cu banii astia imi cumparam o pereche de pantoficryingdar asta e mersi pentru sfatul tau foarte dragut/a nu stiu exact ce esti mersi mult

| Alcyon a răspuns:

Daca ai bani, faci si 10 copii. Cand n-ai de nici unele insa, iti cam trece cheful.

| RAY a răspuns (pentru Alcyon):

Ai mare dreptate asa e

| HaHaGirl explică (pentru Alcyon):

Am bani de sa cumpar un bloc cu 10 etaje cu tot cu oameni in el si nu-mi arde de copii la varsta asta deci nu e chiar asa

| Danzell a răspuns:

Chiar daca sarcina a fost din greseala, cand te gandesti ca o sa ai un copil, te pregatesti mental pentru asta. e dezamagitor la modul general sa pierzi un copil.

asta depinde de fiecare persoana in parte nu numai de faptul ca e barbat sau femeie.

| HaHaGirl explică (pentru Danzell):

Ma refeream ca sunt unii care trag tare ca sa ramai gravida chiar daca iubita/sotia etc zice ca nu-i momentu sau nu vrea

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Gandesti foarte bine daca ti-ai pus in gand ca sa faci un copil dupa implinirea varstei de 27 de ani, in privinta prietenului tau supararea poate sa fie alta nu neaparat ca ai pierdut sarcina, pierderea sarcinii poate fi o masca la alte prostii la care-i zboara mintea, de unde sti ca poate se gandeste ca ai pierdut aceasta sarcina deoarece ai fi avut-o cu alt baiat? nu vreau sa te supar, mi-am dat cu parerea deoarece multi baieti procedeaza asa din cauza lasitatii de care dau dovada, nu au curajul sa puna punctul pe I

| HaHaGirl explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Vrei sa zici ca el m-ar fi inselat cu alta si asta sa fie un motiv pentru care EU m-am despartit de el ...nu ..eu am zis ca e mai bine sa luam o pauza pentru ca ramasesem in urma cu toate numai stiam ce se intampla cu mine, cu noi si am vrut o pauza dar s-a transformat in despartire pe care eu am vrut-o desi inca il mai iubesc poate imi revin si nu stiu poate reluam ce-a fost ...adv e ca stam foarte putin impreuna dar nu cred ca ar fi fost in stare sa ma insele altfel nu ar fi fost atat de aproape atunci cand am avut nevoie de el si acum chiar nu stiu atat de nemultumit sa fi fost de mine ..hmmm bai eu una zic ca d.p meu de vedere eram aproape de perfectiune eu sunt foarte multumita de cum arat acu daca o luam pe partea aia cu sexu eu sunt mai perversa asa si pot spune ca am 3 lucurri de care sunt dependenta telefonul meu ciocolata alba si sexul nu duc niciodata lipsa de astea 3

Răspuns utilizator avertizat
| abcde12345 a răspuns:

Sentimentul de a fi tata, intrece orice alt sentiment; de obicei barbatii se gandesc la copii inca de la 16-17 ani happy

| HaHaGirl explică (pentru abcde12345):

Pe bune?! ca sa ce sa se desparta de aia si sa ramana copilu ala al nimanui ..se pare ca femeile /fetele sunt mai intregi la minte in ceea ce priveste partea asta familiala/sexuala ..sunt unii foarte dezorientati.