| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca barbatii au mai putine remuscari (sau deloc) atunci cand inseala, decat femeile?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Ești sigură? Depinde de ce înseală. Îblntre motivație și remușcare există o conexiune. Asta e una la mână.
A doua e depinde cum vezi tu înșelatul vs cum vede el.
Tu poate nu consider un sărut înșelat, el da.
El poate nu consideră cu o alta persoană înșelat, tu da.
Ce vreau să punctez? Că dacă un tip nu simt că o anumită fapt e rea e normal ca să nu existe remușcări.
Până la urma ce înseamnă a înșela? Sunt cupluri care
și-au dat acordul consensual partener\ul/a să facă sex cu alte persoane cu condiția să nu existe implicări emoționale.
E asta o formă de-a înșela? Nu cred?
Deci se de ce ține înșelatul? De așteptările fericitului cuplu.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Homo sapiens treaba e urmatoare femeile stau cu barbati pentru ceea ce poseda a acel barbat iar noi stam cu voi pentru acces la sex, inselam ca nu suntem fraieri incat sa va credem ca voi chiar iubiti cu adevarat si sincer cum mintiti voi mereu, eu in viata mea nu am vazut o fata care sa verse o lacrima pentru vreun baiat dar invers am vazut si nu teatru ieftin, voi sunteti sunteti hipergame mereu cautati ceva mai bun, noi ne ma potolim dupa o vreme dar voi niciodata

| Frank51 a răspuns:

PFwhaha, vorbesti de remuscari la femei? laughing asa ceva nu exista.

| Plato a răspuns:

Nu credem. laughing

| ywar a răspuns:

Nu vreau sa am parti-pris-uri, insa un barbat, se duce in alta parte pentru ca "acasa" lucrurile dospesc a nemultumire. Nu-i mai putin adevarat ca trebuie vorbit asta cu mult inainte de a fi prea tarziu.
"O parte de vina" o are si ea- daca putem sa o numim vina.
Ce spun aici este asa: nu asteptati ca raul sa devina malign, sa nu poata fi extirpat, reparat. Nu-s nascut ieri si cred ca tinerii ar trebui sa invete ca rabdarea este o virtute si poate cel mai greu lucru.

| Endoryus a răspuns:

Pentru ei e doar sex. CUm e prostia aia "femeia inseala din dragoste".

| MGEORGESCU a răspuns:

Ceea ce incerci sa afirmi aici printr-o intrebare are o tenta mult prea generalizata, pentru ca sunt femei sensibile si insensibile(sau prea putin sensibile) si barbati sensibili si insensibili, e greu de stabilit o pondere corecta balantei remuscarilor fiecaruia. Banuiesc ca aici te referi strict la faptul ca la o femeie se pot citi mai usor sentimentele ce o macina si tocmai de aici deductia cum ca ar avea mai multe remuscari decat un barbat, insa chestia asta e putin relativa, depinde din ce unghi este privita. Din punctul meu de vedere lucrurile arata asa:
-barbatii au remuscari mai putine, dar mai valoroase ca si intensitate, in sensul ca atunci cand simt ca ceea ce au facut nu e ok si apare sentimentul de vinovatie, de remuscare, de regret e mai dureros decat la o femeie pentru ca nu le este un sentiment chiar foarte comun.(asta se aplica in toate cazurile, nu doar in cazul dat de tine)
-femeia prin firea ei e predispusa acestor sentimente, ca de-aia e femeie pana la urma, sentimentul de remuscare la o femeie apare uneori si daca realizeaza ca a acordat atentie unui gest aparte si ea se afla intr-o relatie, atunci in mintea ei deja se deruleaza o serie de scene,, daca a observat? daca si-a dat seama? daca n-am facut bine? poate nu trebuia, etc" cu toate ca la un moment dat astea sunt doar in capul ei si nu observa nimeni nimic, pe cand la barbati chestia asta e mai putin valabila.
Barbatii in general nu dramatizeaza atat de mult, nu isi fac scenografii si ajung sa le puna si pe scena asa cum fac femeile, dar asta nu inseamna ca nu au remuscari, acest sentiment la ei se dezvolta pe ceva fondat, atunci cand chiar simt ca au gresit nu din orice adiere de vant cum obisnuiesc femeile. In momentul in care se trage o linie a remuscarilor si calculam inclusiv intentistatea, cantitatea, calitatea etc...eu zic ca ajungem la un egal cu plus, minus erori.

| eugeniu2020 a răspuns:

De unde ai luat ca au mai multe sau mai putine? ai intervievat toti barbatii si femeile de pe Glob? sau zici asa ca sa nu rasufli aer degeaba?

| Endoryus a răspuns (pentru eugeniu2020):

NEa. Babayaga50 a facut sex cu toti de pe planeta. Asa a ajuns la concluzia ca majoritatea barbatilor nu sunt buni la sex. Altfel nu imi dau seama cum a ajuns la concluzia aia rolling on the floor

| eugeniu2020 a răspuns (pentru Endoryus):

Sa fi facut sex cu toti, murea demult si nu mai ajungea sa scrie pe net!
ca e o curva asta se subantelege, dar...

| Endoryus a răspuns (pentru eugeniu2020):

Nu cred ca este. Mi se pare genul ala care uraste barbatii doar ca nici unul nu ii acorda ei atentie. DIn ura ii baga pe toti la un loc. Si de la prea multa "Inteligenta" moare de ciuda cand un barbat baga toate femeile in aceeasi oala dar ea cand o face nu are nici o problema.

| eugeniu2020 a răspuns (pentru Endoryus):

Concluzia - ea e o fata fara moral plus ca mai este si PROASTA!

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Fiecare om este diferit, fiecare om poate sa insele fara remuscari si fiecare inselat se face din prostie sau, cum este de multe ori cazul din lipsa de atentie, intelegere, etc din partea iubitei/iubitului. Ideea ca barbatii inseala mai des, sau mai usor, decat femeile este o prejudecata si o conceptie foarte gresita. Majoritatea oamenilor au constiinta, si fiecare sufera la timpul lui asa cum si regretele apar la fiecare om in momente diferite.

| anonim2533 a răspuns:

Pentru ca fierb hormonii si prostia in ei