| DaveMustaine a întrebat:

De ce credeti ca Dumnezeu a permis ca omul sa sufere din dragoste? (ma refer la dragostea dintre barbat si femeie)

Răspuns Câştigător
| Violente a răspuns:

Dragostea este sentimentul cel mai înalt pe care sufletul îl poate percepe pe placul său. Sentimentul de iubire și de afecțiune îți dă culoare în obraji și chef de viață, faptul că cineva te iubește iar tu trăiești pentru acel cineva reprezintă o mare parte dintr-o viață.

Viața constă în dragoste, mancare și apă. Fară apă și mancare mori, fără dragoste de asemenea, singurătatea ucide sigur și încet.

O concluzie ar fi că Dumnezeu ne-a oferit forța supremă și harul pentru a putea suferi din dragoste, pentru a putea plange și pentru a ne putea bucura.

El a permis doar dragostea, suferința o creem noi prin jocuri de cuvinte și de sentimente, prin fapte vrute sau nevrute, prin lacrimi sau batjocură. Noi singuri transformăm sentimentul imens numit DRAGOSTE într-o suferință, deoarece oamenii sunt singurele vietăți care își distrug singure cuibul, chiar dacă se chinuie ani de zile să-l contruiască.

| Exilee a răspuns (pentru Violente):

Bine-zis Dragoos.

Daca te incurajeaza, eu ti-as fi dat 10^9598595 de fundite pentru acest raspuns.

| Violente a răspuns (pentru Exilee):

Vorbesc din ceea ce trăiesc, fiecare trăim altceva și de aici avem păreri diferite.
Mă bucur că ești de acord cu mine happy

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Suferă cum a suferit Dumnezeu când a aflat ce a făcut Adam în Grădina Raiului!
Pa, pa.

| forever4you a răspuns:

Daca nu stim ce e aia suferinta, nu o sa stim nici ce-i fericirea. Lasa ca Dumnezeu nu da nimani mai mult decat poate duce!

| DeeaMarry a răspuns:

Dumnezeu a permis ca omul sa sufere, in general (inclusiv din dragoste, dar nu numai), pentru ca altfel nu ne-am mai fi adus aminte de existenta Lui.
Cel putin asta cred eu.

| がさいゆの a răspuns:

Buna.Nimeni nu stie de ce pe lumea aceasta exista suferinta si pacatele. Daca s-ar stii, acestea nu ar mai fi existat.Nu exista nici o dovada ca Dumnezeu a introdus pactele in lumea omeneasca, ar fi putut chiar Diavolul.Sincer eu nu cred in dumnezeu, mi se pare o mare porcarie.

| Exilee a răspuns (pentru がさいゆの):

''Nimeni nu stie de ce pe lumea aceasta exista suferinta si pacatele''. Se datoreaza din pricina pacatului adamic.

''Nu exista nici o dovada ca Dumnezeu'' Ce fel de dovezi ai vrea? Unele afirmatii pot fi intelese numai prin credinta. Chiar si daca ai avea dovezi atat necesare, dar SI SUFICIENTE tot nu cred ca ai accepta existenta divinitatii deoarece inima ti-ar fi impietrita.

DUmnezeu face mult minuni. Chiar si Sfintii si Maica Domnului fac minuni.
Nu mai veniti cu afirmatii gen:''boli, razboaie''. Acestea nu sunt decat niste pretexte care nu fac decat sa ne indeparteze de Creator, dar nu ne uitam de fapt la noi, care nu suntem decat nimicnicie si pulbere.
http://www.youtube.com/watch?v=WPQfVWyXTUs

vizioneaza toate cele 7 parti :)
Iti doresc sarbatori fericite :) Te iubesc din cuget.

| crisiss a răspuns:

Ca pana la urma sa gaseasca cea mai buna varianta, in viata tr sa treci prin mai multe pentru a fi mai palpitanta, cea ce e un lucru bun deoarece capeti multa experienta in pricipiu cea sexuala

| h3r a răspuns:

Hai că asta e o prostie.
Atunci de ce permite ca omul bun să aibă parte de boală, sărăcie și tristețe, respectiv necaz? Când cei cu suflet acru și cu bani, au de toate?

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Salutare! Eu nu cred ca Dumnezeu a permis ca omul sa sufere din dragoste.o zi frumoasa sa ai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce Dumnezeu permite ca oamenii sa se omoare intre ei daca el e singurul care are dreptul asupra vietii noastre?
Oamenii au capacitatea de a lua singuri decizii, Dumnezeu te ajuta dar te lasa sa te descurci si singur. Daca in viata nu am suferi, fie ca suferim din dragoste sau din alte motive, atunci nu am mai simti ca traim. Tristetea si fericirea nu lipsesc din viata niciunui om. Cand esti trist trebuie sa continui drumul spre fericire.
O seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care a permis nasterea unor copii pentru care vor suferi parintii mai tarziu deoarece n-au ales cu multi ani in urma optiunea cu protectie pentru cativa lei in plus.

| gingergirl1 a răspuns:

Pentru ca sa capete experienta!
Dumenezeu permite suferinta in viata noastra pentru a ne face mai puternici si sa ne incredem in El!
o zi buna! happy

| Voidwithin a răspuns:

Din moment ce multi sufera din dragoste atunci raspunsul este chiar evident, da.

| thewomaninwhite a răspuns:

Dumnezeu ne-a lasat liberi pe pamant noi suntem constienti de greselile pe care le facem asa ca nu mai incercati sa va ascundeti dupa Dumnezeu ...este Dumnezeu de vina ca o fata /baiat nu te place daca nu ati fost meniti sa fiti impreuna normal ca nu are cum sa te placa, este Dumnezeu de vina ca prietena ta te-a inselat sau invers? n-a avut ea sansa sa aleaga sau ce credeti ca a obligat-o Dumnezeu sa faca un pacat?

| JusTLiVe a răspuns:

Ca sa intrebe unii de ce.

| Moora123 a răspuns:

Ce legatura are Dumnezeu cu dragostea?

Dragostea este in mare parte bazata pe evolutie happy

Si "suferinta" poate fi explicata foarte usor la nivel psihologic.