| anonim_4396 a întrebat:

Unde zice ca Dumnezeu e barbat? Cu toate acestea El nu poate fi nici femeie! Voi ce credeti?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Domnul Isus Hristos s-a adresat de multe ori Lui Dumnezeu cu cuvantul Tata si de fiecare data a folosit pronumele personal masculin. In Evanghelii gasim pe Domnul Isus referindu-se la Dumnezeu ca "Tata" de aproape 160 ori. Un text foarte important este Ioan 10:30, unde Domnul Isus a declarat, "Eu si Tatal [meu] suntem una." Domnul Isus a venit in lume in forma umana pentru a muri pe cruce pentru rascumpararea lumii, si, la fel ca Dumnezeu Tatal, a fost descoperit omenirii ca barbat.

| EmaS a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu. Eu va sfatuiesc daca nu Il intelegeti, nu va puneti cu Dumnezeu. In decursul istoriei multi au luptat impotriva Cuvantului, au ars Bibliile dar au uitat ca luptau impotriva lui Dumnezeu. Voltaire spunea la un moment dat "datorita scrierilor mele Biblia va ajunge fara valoare in urmatorii 100 de ani." Toate scrierile lui s-au vandut acum 2 ani la o licitatie in SUA pe doar 5 dolari. Pe cand Biblia continua sa fie cea mai citita, tradusa si cautata Carte.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Adica? de ce nu ar putea fi femeie? Explica! Poate eu cred ca e femeie...

NOname
| NOname a răspuns:

De la o Biblie misogină, scrisă de bărbați, te puteai aștepta la altceva?

| Miauti a răspuns:

Pai asa spune biblia crestina asa zice mariiiiiii preoti ai biserici.
tu iti poti imagina ca daca ar fi fost femeie ar da peste cap toata suprematia barbatului la conducere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că Dumnezeu este un substantiv propriu masculin (un dumnezeu, doi dumnezei).

| florinmarius20 a răspuns:

Dumnezeu este un duh sfant.

| nicaruaga a răspuns:

Eu nu prea cred in biblie, dar conform acesteia: Dumnezeu l-a creat pe adam dupa asemanarea sa (acesta fiind barbat) si l-a vazut ca se simte singur, asa ca a luat o coasta de la acesta si a creat pe eva, care e femeie.

eu nu cred ca asta e un motiv pentru care femeile ar trebui sa se simta inferioare, e o prostie la fel ca cea conform carora se spune ca biserica e misogina...de fapt, da...este, dar in fine.

si oricum, raspunsul meu arata doar de ce trebuie sa ii spunem El ci nu Ea, pentru ca Dumnezeu nu e un barbat, nu e o persoana, e un spirit, un duh, ceva omniprezent, ca...nu stiu, aerul, sau lumina, sau spatiul si timpul, ceva de genul asta.

| Defreyor20 a răspuns:

Duh este Dumnezeu.

| alisuca2000 a răspuns:

Ca ar trebui sa acorzi mai multa incredere bibliei si sa termini cu intrebarile de acest gen, deoarece, daca nu stiai, biblia este scrisa de oameni inspirati de duhul sfant.

| Black1Angel1or1White1Angel a răspuns:

Ne dam seama ca D-zeu e barbat de faptul ca de el se vorbeste mereu la masculin darsi de faptul ca este cunoscut sub numele de TATAL lui IISUS HRISTOS