| DanielStamate a întrebat:

De ce din punct de vedere al relațiilor mixte, atâtea femei din România foarte des aleg parteneri de altă naționalitate, pe când bărbații din România foarte rar fac acest lucru?
Chiar mă miră acest lucru, pentru că sincer să fiu, fetele din Vestul și Nordul Europei, precum și Est asiaticele mi se par oarecum mai atrăgătoare decât româncele.
Și totuși, relații mixte(exceptând cele româno-maghiare și române-rome) sunt doar între românce și bărbați de alte nații cu mici excepții.
De ce?
Vorbesc strict de România, deoarece în afară cunosc destui români care s-au cuplat cu fete din țara respectivă.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cauta situatia materiala, prestigiul la altii. Romancele sant atragatoare dar neserioase

| DanielStamate explică (pentru mgtow):

Mi-e greu să cred că toate relațiile din ziua de azi sunt pe bază de bani și nu dragoste. Nici măcar majoritatea nu cred că sunt așa, deci nu văd de ce numărul cuplurile mixte este atât de disproporționat. Tot nu pricep, mai exact ce face ca românii să nu aibă lipici la străine, pe când româncele au la străini?

| mgtow a răspuns (pentru DanielStamate):

Probabil la romani le place altoiala sa mai traga cate o bataie la romance in schimb le e frica sa le transmita la alta straina, straina nu stie sa faca mancare sau lenesa in casa alt motiv

| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca nu prea ai avut ocazia sa vezi asiatice in realitate, ca 90% din ele sunt urate si cracanate si sincer, nici pe departe nu pot fii comparate cu romancele noastre.
Traiesc intr-o tara cu 20% populatie asiatica si sunt dezamagita de frumusetea lor exotica. Ceea ce vezi tu prin reviste, sunt frumuseti alese si fotografiate, nu marea majoritate, nu realitatea.
Cat priveste preferinta unei romance sa se marite cu un strain, as spune: de ce nu?! Daca strainul are o situatia materiala buna, de ce nu s-ar duce dupa el?
Romanul nostru prefera sa stea la colt de strada si sa sparga seminte, in loc sa-si ia de munca.
O fata se gandeste la viitor, iar daca asteapta dupa putoarea de roman, cu siguranta nu vor avea nici ei de mancare si nici copilasii, pe care ii vor avea impreuna.
Spui ca fetele din vestul europei sunt mai frumoase?
Hai sa iau englezoiacele. Ai vazut vreodata o englezoaica adevarata?
Daca nu ai vazut, ar trebui sa stii ca, are fata de cal si sunt considerate femei urate.

| DanielStamate explică (pentru Violleta2022):

Dude. mie îmi plac doar ochii albaștri, tenul alb și păr blond/ginger dacă fata e... europeană. Româncele în general nu-mi pot oferi asta.
Nu-s atras de părul închis, ochii non-albaștri și tenul altul decât alb...
Asiaticele sunt singura mea excepție. Înțelegi?
Și hai să nu mințim... românul nostru preferă să stea la colt de stradă și să spargă semințe? Pe bune?
De asta toate domeniile importante și cu cele mai bune veniturile majoritatea sunt bărbați?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DanielStamate):

Dude, unt femeie!
Asiaticele sunt cele mai urate femei de pe planeta! Inseamna ca esti parf la capitolul ales femei frumoase, mai ales ca asiaticele sunt brunete, ochi negri, au fata galbena sau chiar inchisa daca ne gandim la filipineze si indience.
Braziliencele sunt cele mai frumoase femei din lume!
Romancele sunt si ele recunoscute ca fiind f frumoase.
Rusoiacele ocupa si ele un loc de frunte, la frumusete, in lume.
Dar esti micut ca sa ai habar de asta.

Cat privesc barabtii cu venituri
grase" sunt trecuti de 40!
Aia de care spun eu, sunt colcarii cu BMW si stat pe banii lui bababuc, ca nu au timp de munca, daca sprijina coltul de bloc s sparg seminte.
Scuze, eu spun ce vad la oras, ca la tine la sat se sprijina bodega din sat, este alta mancare de peste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai mai pus o dată întrebarea.

| Plato a răspuns:

Pai ti se par tie, nu inseamna ca tuturor.
In rest, nu cred sa existe vreun motiv, ci doar o coincidenta.

| Emma30555 a răspuns:

În tara sunt mult bărbați din alte tari, cu afaceri, se intampla ușor ca ei sa se îndrăgostească și sa cucerească fete de aici, și e normal sa și găsească, am și eu prietene căsătorite cu străini (Italia de exemplu), am observat ca se poarta frumos cu ele, poate nu au multe pretenții, pentru ca cei de la noi vor și frumoasa și gospodina si cuminte dar și de viata :d.

| DanielStamate explică (pentru Emma30555):

În țară sunt și multe fete venite din diferite țări la studii, cu business, etc.
Cum se face că totuși 99% din relațiile mixte sunt între o româncă și un străin?

| Emma30555 a răspuns (pentru DanielStamate):

Sunt mult mai putine fete straine decat barbati straini la noi in tara. Mergi intr-un club din Bucuresti sa vezi ca jumatate din barbati sunt straini. Sau mergi la diferite cabinete medicale, stomatologie sau alte firme mari de exemplu si observi ca patronii straini sunt majoritar barbati nu femei. Si ar mai fi un aspect, barbatii romani posibil sa nu aiba curaj sa incerce cu fetele straine, poate ca fetele straine care vin aici au alta cultura, sunt mai independente ei cautand ceva familiar

| DanielStamate explică (pentru Emma30555):

Ceea ce ai spus tu este în mare parte valid.
Aș vrea să te mai întreb ceva totuși: de ce consideri că majoritatea fetelor sau femeilor din România în general preferă bărbații de altă etnie sau altă naționalitate în detrimentul românilor?

| Emma30555 a răspuns (pentru DanielStamate):

Nu sunt de acord ca majoritatea. Sunt o parte care prefera dar eu nu cred ca isi cauta straini ci asa se intampla sa gaseasca. Motivele pot fi ca femeile se adapteaza mai usor la alta cultura, motivele mai pot fi cele financiare, o situatie materiala buna le ofera siguranta si stabilitate, alt motiv poate fi atractia pentru ceva diferit

| Treachery a răspuns:

Te prefaci ca esti prost sau chiar nu ai habar ca pe femei le intereseaza banii?