| lucilucica a întrebat:

De ce dupa o anumita perioada de timp relatia cu persoana iubita nu mai este ca la inceput?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Orice in natura se transforma. Iubirea nu dispare - daca a existat vreodata. Se schimba, nu mai sunt aceeasi fluturi in stomac, dar exista o mai mare coeziune, mai buna intelegere, o legatura mai profunda. Este firesc ca dupa un timp sa apara si rutina, la fel cum este normal sa va vedeti si in posturi mai putin romantice (puteti fii bolnavi, puteti avea nevoie de ajutor). Oamenii nu trebuie sa se gandeasca, atunci cand se casatoresc, ca viata lor va fi mereu frumoasa, insorita si plina de concedii placute. Vin si incercari grele peste care treci si ajungi sa iubesti mai mult persoana care te ajuta, devii mai dependent, mai unit. La fel responsabilitatea cresterii unor copii te apropie. Este normal ca fiecare femeie sa vrea sa fie frumoasa in ochii celui pe care il iubeste si se straduieste sa fie asa totusi eu zic ca cel mai mult conteaza sufletul pe care il pui in relatie, tonul pe care vorbesti, respectul pe care il acorzi si care iti este acordat.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se intampla in fiecare relatie. Se intampla in cele bazate excesiv pe relatia sexuala si mai putin pe armonie. Se intampla cand indragostitii nu mai au grija de relatia lor. Cand trece cate o saptamana fara sa-si spuna ca se iubesc, fara sa-si faca o surpriza, fara sa se pregateasca de o noapte impreuna ca la prima intalnire. Se intampla cand ea e prea obosita si apare in fata lui neepilata, nespalata, mirosind a mancare sau transpiratie. Se intampla cand el e prea obosit si uita sa-i faca un compliment deoarece e prea absorbit de filmul de la TV. Dar cu atentie, rabdare si dragoste se poate pastra o relatie cu fluturasi in stomac multi ani de zile (eu am 4 ani jumatate, vedem ce se mai intampla).

Anna
| Anna a răspuns:

O relatie trece prin multe etape. Dupa o perioada de timp lucrurile evolueaza.Incepeti sa va cunoasteti mai bine, va obisnuiti unul cu celalalt.

eileen
| eileen a răspuns:

Intervine rutina, deja credeti ca va cunoasteti... dar nu iti ajunge o viata intreaga sa iti cunosti partenerul. probabil nu mai acordati timp relatiei, nu mai comunicati cum trebuie. Faceti-va surprize, fiti spontani, amintiti-va cum era la inceput si faceti la fel!

Bula
| Bula a răspuns:

Poate deja dupa prima...noapte, petrecuta impreuna.

| nicky a răspuns:

Incercati sa faceti ceva nou, sa mergeti undeva, sa mai schimbati ceva in viata voastra. Asa se intampla, dupa o perioada de timp parca nu mai e ca la inceput si cred ca din prea multa obisnuinta. Eu am 10 ani si jumatate de casnicie si la fel s-a intamplat si la noi desi ne iubim dar am mai facut unele schimbari in viata noastra si acum e ok. Iti urez bafta.

| ada a răspuns:

Deoarece misterul care va invaluie pe fiecre dintre voi in momentul in care incepeti relatia dispare incet incet...Intervine obisnuinta.

| Delia 75 a răspuns:

Depinde de intensitatea iubiri dintre voi, dar mai depinde si de respectul pe care vi l purtati unul altuia.

| blabla a răspuns:

Totul depinde de iubirea si atractia dintre voi! Sunt multe cupluri in care nu se schimba nimic si totul ramane ca la inceput, dua cum am spus asta depinde de voi, de cat d ebine va cunoasteti unu pe celalalt, intr-un cuplu este nevoie de comunicare aceasta este foarte importanta! daca nu exista comunicare nu ai de unde sa stii ce ii place si ce nu? ce isi doreste de la tine si in special de la partenerul de viata astfel poate aparea rutina sau asa zisa ''plictiseala''. Depinde si de temperamentul fiecaruia, poate partenerul simte mereu nevoia de ceva nou, de o schimbare! Nu uita COMUNICAREA ESTE FOARTE IMPORTANTA!

| davvid a răspuns:

Pentru ca la inceput dragostea te orbeste. Dupa o anumita perioada de timp incepi sa iti cunosti partenerul, sa ii vezi reactiile(pozitive/negative), incepi sa ii descoperi plusurile si minusurile. Odata cu trecerea timpului are loc o tranzitie de la "coupe de foudre" catre o relatie rationala.In acest proces de tranzitie constientizezi cine este cu adevarat cel de langa tine si incepi sa te intrebi daca te aflii langa persoana potrivita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

INCEARCA SA MANANCI NUMAI TORTURI, DUPA UN TIMP TI SE APLEACA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece partenerii se stura unii de altii si deja isi cunosc toate plusurile si toate minusurile...si nu le mai este interesant sa petreaca timpul impreuna, ei sunt in cautarea a ceva nou, si nu ii mai atrag atentia cuvenita persoanei ce mai inainte le-a fost cel mai scump om...

| ciprian1986 a răspuns:

Pentru ca devine monotonia