| matrix100 a întrebat:

Daca o persoana este data disparuta la politie, si nu mai este gasita, dupa o anumita perioada de timp se declara decesul persoanei respective? Cat este perioada asta? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada este de 2 ani de la ultimele informatii ca este in viata.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 49.Cazul general
  (1) În cazul în care o persoană este dispărută şi există indicii că a încetat din viaţă, aceasta poate fi declarată moartă prin hotărâre judecătorească, la cererea oricărei persoane interesate, dacă au trecut cel puţin 2 ani de la data primirii ultimelor informaţii sau indicii din care rezultă că era în viaţă.
  (2) Dacă data primirii ultimelor informaţii sau indicii despre cel dispărut nu se poate stabili cu exactitate, termenul prevăzut în alin. (1) se socoteşte de la sfârşitul lunii în care s-au primit ultimele informaţii sau indicii, iar în cazul în care nu se poate stabili nici luna, de la sfârşitul anului calendaristic.
  ART. 50.Cazuri speciale
  (1) Cel dispărut în împrejurări deosebite, cum sunt inundaţiile, cutremurul, catastrofa de cale ferată ori aeriană, naufragiul, în cursul unor fapte de război sau într-o altă împrejurare asemănătoare, ce îndreptăţeşte a se presupune decesul, poate fi declarat mort, dacă au trecut cel puţin 6 luni de la data împrejurării în care a avut loc dispariţia.
  (2) Dacă ziua în care a intervenit împrejurarea când a avut loc dispariţia nu poate fi stabilită, sunt aplicabile, în mod corespunzător, dispoziţiile art. 49 alin. (2).
  (3) Atunci când este sigur că decesul s-a produs, deşi cadavrul nu poate fi găsit sau identificat, moartea poate fi declarată prin hotărâre judecătorească, fără a se aştepta împlinirea vreunui termen de la dispariţie.
  ART. 51.Procedura de declarare a morţii
  Soluţionarea cererii de declarare a morţii se face potrivit dispoziţiilor Codului de procedură civilă."

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Durata este de 7 ani!
Am o prietena care a trecut prin asa ceva, sotul i-a disparut la revolutie si nu s-a mai stiut nimic despre el de atunci.
S-au demarat investigatiile locale si internationale si a obtinut cerificat de deces pentru el, dar dupa 7 ani lungi.

| doctorandus a răspuns:

Daca cineva e plecat din tara si nu mai ia legatura, poti cere punerea sub curatela.

| romeo78 a răspuns:

A fost cazul Elodia, iar dacă nu mă înșel, 5 ani este termenul până când este considerată o persoană dispărută, decedată, dar numai prin tribunal și în anumite condiții! Altfel pe viață poate fi considerată dispărută acea persoană!
Urmașii celui dispărut, trebuie să deschidă acțiunea în instanță, dar nu înainte ca poliția, să declare cazul închis și toate acțiunile de căutare au fost fără rezultat! Altfel, nu se va admite cererea de a declara decedată o persoană dispărută! Succes!

| Peridava a răspuns:

E riscant sa declari o persoana decedata daca nu ai dovada. Poate sa reapara dupa multi ani. Ai vazut cazul recent dat la stiri?

| Gabriela_Gabi_1999 a răspuns:

Si... faci ceva deosebit vara aceasta? big grin