| elena_1738 a întrebat:

De ce isi inseala nevasta daca o iubeste nespus? de ce nu renunta la amanta declarandu-i si ei iubire? e posibil ca un barbat sa iubeasca doua femei?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Elena, Iubirea e una, "inselatul" e alta! nu e usor sa renunti nici in principiu la ceva, dar mai la... Sentimentele stau in suflet si minte, nu in declaratii! daca spui ca Luna e patrata, ea isi schimba forma, pentru ca un biet muritor spune asa? ( asta fiind o metafora pe care o folosesc eu si in scop terapeutic!). evident ca nu! Inselatul are multiple nuante, motivatii si conotatii, poate tot atat de multe ca si multitudinea si complexitatea personaltatii umane, ca sa nu fac neaparat o paralela la "cate capete atatea pareri"... Conteaza Realitatea Sentimentelor, caci cuvintele sunt atat de interpretabile - fiecare Om avand alt dictionar sufletesc~senzorial... - si uneori inselatoare... incat, si iar revin la poezia lui Omar Khayam, "mai bine traieste Azi ce ti-e dat, sibucura-te de paharulde vin, caci nimeni, dar nimeni, nu-ti poate garanta ca te vei mai trezi si maine!"... sau, altfel spus, "Carpe diem!"... Si DA!, e posibil ca un barbat sa iubeasca 2, 3 Femei, si, mai ales in acelasi timp! - si nu mama si sora! lucru pe care mi l-a confirmat si Maestrul Radu Beligan, intr-un interviu, luat cu niste ani in urma... numai ca, paradoxal, uneori, tocmai lucrurile simple, sunt atat de greu de inteles...si nu numai astea, de azi, de aici! "A bon entendeur, salut!" A toi, S!

21 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Sa sti ca se poate intampla sa iubesti 2 pers in acelasi timp, dar nu cu aceeasi intensitate, ca dragostea adv e doar una. poate la vreuna e vb de obsesie...

| fabiola a răspuns:

Daca inseala, nu iubeste nespus! Este vb de lasitate aici.Amanta unui doctor imi spunea odata ca il iubeste dar nu l-ar accepta ca sot.Nu ar suporta sa-l auda noaptea sforaind, sa-i spele lenjeria intima, sa-i gateasca. Spunea asa :ma simt mai bine printesa decat sclava! Iar el avea nevoie de amandoua...Deci aici este vb de interese si nu de dragoste. Iar dragostea este numai pentru doi!

| fabiola a răspuns:

Psihotest- eu cred ca este posibil sa iubesti si 2, 3 persoane in acelasi timp dar sunt franturi de dragoste pentru fiecare. Uneori poate decat sa murim de foame, ne hranim cu firmituri! Iar daca intr-adevar ai iubi o persoana cu adevarat cum ai trada iubirea ei, mintind-o si inseland-o?

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Evident ca poti iubi 2 persoane in acelasi timp. Si nu inteleg ce atata tam-tam pe o chestiune stiuta de mii de ani: barbatii inseala!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@pachy desi suna asa de frumos ceea ce scrii tu, trebuie sa recunosti ca suntem doar oameni cu sentimente la care vrem sa ni se raspunda, ca avem ego fragil si ca nu toti vor sa ajunga in Shambhala.

| Linda a răspuns:

Eu cred ca unele sotii sunt atat de ocupate cu treburile casnice ca le ramane prea putina energie, imaginatie pentru relatie cu sotul. Asa ca sotul in loc sa orienteze bani spre relatia cu amanta, mai bine ar plati pe cineva pentru treburi gosopodaresti, ar lua mai des masa in oras ei ca si cuplu, si sa ajunga sa fie relatia cu sotia ceea ce probabil este cu amanta. In job description la mine este aerobic, coafor, mese in oras (de ce sa le las pe seama unei amante?!) si altcineva mai face ordine, mancare, frumuseti din astea. Eu cred ca un aport important al sotiei in relatie este conversatia interesanta, dragostea...

Stefan
| Stefan a răspuns:

Atat femeia cat si barbatul se anseala unul pe altul sau numai unul anseala pe celalat fiecare avand motivele lui, cand te casatoresti nu gandesti ca s-ar antampla sa anseli. Dar an timp daca dragoste nu e antrtinuta reciproc atunci ia moare, moment an care apare nevinovata ...amanta, calificata an a suci mintile barbatilor ai acapareza oferindu-le dragoste nebuna, ceia ce sotia nu-ti mai ofera de mult.Mai mult decat atat daca ai o sotie cicalitoare, geloasa s-au daca vrei sex antr-o sera si ia-ti antoarce spatele fapt ce repeta de mai multe ori barbatul sau femeia daca au cu cine se anseala. Daca stai de vorba-n particular cu cei doi soti si le pui antrbarea de ce? Vin cu motivatii si anclini sa le dai dreptate la amandoi. Sfatul meu este nu lasati iubirea sa moara e cel mai frumos dar lasat de DUMNEZEU.

| Lorenyk a răspuns:

Nu, nimeni nu poate iubi doua femei. Poate confunda dragostea cu atractia fizica. Pe una o iubeste (nevasta) iar pe cealalta o place (amanta). Cand un barbat inseala, inseamna ca el cauta in alta parte ceva ce ii lipseste in relatia actuala.

| Ioana_8202 a răspuns:

Amanta o completeaza p sotie.

| machupicchu a răspuns:

Barbatii iubesc si declara aceasta... dar, iubesc sexul mai mult decat orice pe lumea asta(in anumite cazuri, mai mult chiar decat proprii copii) Ati auzit expresia : " Unii barbati gandesc cu capul XXX -lii..."? Este f. adevarata...

| rebeka_3345 a răspuns:

Poi eu cred ca o iubeste doar pe una... iar pe cealalta o vrajeste doar.
iar barbatul inseala pentru ca ii lipseste cv in relatie... poate sexu... poate clipele tandre...etc
sau e posibil sa fie obisnuit cu viata de vagabond,,,
sau poate nu o iubeste atat de mult pe nevasta... dureros, dar poate adevarat

| simona24 a răspuns:

Da e posibil sa iubeasca 2 femei, acest lucru se poate intampla si invers.Pe una o iubeste din necesitate si pe alta din obisnuinta, sunt putin diferite aceste "iubiri". Amanta il alinta si "il intelege"fara sa comenteze si este intotdeauna pusa la 4 ace, sotia e in loc de mama, il ingrijeste si il cicaleste sau comenteaza, daca are si copii nu reuseste sa fie aranjata non'stop.In casa pe una o vede cu tocuri si fardata pe cealalta cu sort sau in haine de casa. oricat s'ar stradui nu va putea face sarmale imbracata ca de orashee hee

| pachy a răspuns:

A iubi este insasi legea vietii, este una dintre cele mai sublime actiuni pe care o poate realiza o fiinta umana. Iubirea poate sa insoteasca toate celelalte acte fundamentale ale noastre. Daca invatam plini de iubire (cu pasiune) vom memora si vom intelege mult mai usor. Daca ascultam cu iubire, vom auzi mai multe si mult mai bine. Daca vorbim cu dragoste, cuvintele noastre vor capata o forta neinchipuit de mare. Daca vom adormi cu dragostea in suflet, somnul nostru va fi odihnitor si profund ca al unui copil.

Daca vom gandi atunci cand suntem plini de iubire, gandurile noastre vor capata profunzime si stralucire. Gandurile care se cladesc prin iubire vor fi mai luminoase decat razele soarelui si mai patrunzatoare decat sagetile lui Arjuna. Toate acestea si multe altele apara atunci cand iubirea este prezenta in fiinta noastra. A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta.

Dumnezeu este iubire. Cand facem loc iubirii in sufletul nostru, practci ii facem loc lui Dumnezeu insusi. Pentru ca iubirea sa poate intra in noi, egoul trebuie sa plece. Daca intra egoul, iubirea pleaca. Daca pleaca egoul, intra iubirea. Un om egoist nu va putea sa iubeasca. Egoul si iubirea se exclud reciproc, tot asa cum finitul nu poate sa se compare cu infinitul, tot asa cum intunericul nu poate fi acolo unde este lumina. Cei mai multi se plang ca nu sunt iubiti.

Multi imi spun: \"L-am iubit din toata inima, iar el nu mi-a raspuns niciodata iubirii\". Dar daca l- ai iubit cu adevarat, de ce suferi ca el nu te-a iubit? Nu stiti oare ca iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA, dar absolut niciodata, NIMIC in schimb. Ea este fericita ca se poate manifesta, ca se poate darui. Atat timp cat suferiti din cauza iubirii inseamna ca inca nu ati cunoscut iubirea adevarat. Daca Dumnezeu ar conditiona iubirea Sa de dragostea noastra pentru El, am sucomba cu totii intr-o clipa. Iubirea inseamna daruirre totala, inseamna uitare de sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu o iubeste "nespus". Nu spun ca nu o iubeste - poti iubi si sapte femei, de fapt poti iubi toate femeile in acelasi timp. Dar in acelasi mod in care iti iubesti catelul, pisica, pestii din acvariu. Ce, aia nu-s mai multi? Trebe sa iubesti numai unul? :-))

Pe mine m-ar ingrijora o relatie cu un asemenea barbat, indiferent daca i-as fi nevasta sau amanta: si m-ar ingrijora nu pentru ca "o iubeste" pe cealalta, ci din contra: pentru ca habar n-are ce e aia iubire de-adevaratelea. N-are capacitatea de a iubi intr-adevar, si confunda cu atasamentul, atractia, obisnuinta si tot felul de alte chestii mult mai "ieftine". In fond, si englezii spun "I love tea".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca un barbat inseala atunci cand nu isi m-ai iubeste sotia si vede in jurul lui toate femeile mai ceva ca sotia...si apoi la barbati odata ce stie ca nevasta e a lui are nevoie sa cucereasca iar... din lipsuri de personalitate, si apoi da vina ca asa sunt barbatii. Daca asa sunt barbatii atunci de ce Dumnezeu a creat un barbat si o femeie, s-a uitat si a vazut ca totul este bine? Il facem pe dumnezeu prost? Daca asa sunt barbatii creati, Dumnezeu le-ar fi creat de la inceput mai multe femei... Dar asa sunt barbatii sa se planga mereu, daca are una disperata dupa sex, vrea una inteligenta, daca are una vrenica vrea una sa faca sex tot timpul cu el.si lista poate continua.intotdeauna exista o scuza. Dar realitatea este ca atunci cand devine nemultumit nu face nimic sa-si schimbe sotia sau sa-si exprime ce doreste, ci e m-ai comod sa te duci la alta. adevarat egoism... Dar daca se duce nevasta la altu.tragedie. investiti in relatia de casatorie ca e pe termen lung, decat in niste relatii scurte care iti distruge casatoria si pe tine ca om... m-ai corect este sa te desparti decat sa-ti inseli partenerul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fi din nou asa cum ai fost cand l-ai cucerit, dai ceea cei lipseste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e posibil sa iubesti 2 persoane dar nu an acelasi fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are cum sa isi iubeasca nevasta nespus de mult cum zice si la amanta nu renunta pana nu asi pierde nevasta o spun din propia experienta si doua femei nu ai cum sa iubesti poate la una tine si de ailata ai e mila pentru multi barbati nevast devine ca un obiect de care trebuie sa se loveasca an casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal elena.barbatul anseala cand sotia, greseste peima oara si asi pierde ancrederea totala etc.

| lamai a răspuns:

1. O iubesti nespus dar avem nevoie de varietate/rebelul din orice barbat il face sa insele. In plus, in unele cazuri, nu poti face orice cu sotia.
2. Pentru ca amanta are locul ei, nu poate deveni mai mult decat atat decat daca sotia nu mai este si se comporta ca o sotie care tine la barbatul ei
2. Oo da.

| kamytza a răspuns:

E f simplu-un barbat insala in momentul in care acasa, aluti d sotie, nu mai are ce-si doreste, nu mai este satisfacut,, si atunci cauta in alta parte ceea ce, si doreste