| Adrian1997 a întrebat:

De ce iubim? Merita sa iubim daca la sfarsit o sa suferim?

Răspuns Câştigător
| dOody a răspuns:

Iubim pentru faptul ca avem nevoie de afectiune, dar in acelasi timp simtim ca trebuie sa "daruim" afectiune, din nevoia de a proteja si de a fi protejati. Si da! chiar merita sa iubesti, pentru ca daca iubesti sincer, si esti iubit/a sincer, chiar daca suferi dupa un timp, ramai cu consolarea ca ai petrecut momente frumoase alaturi de fiinta iubita.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da asta am simtit de multe ori pe pielea mea si nu stiu de cate ori o sa mai fiu prins in capcana, pana la urma o sa aflam ca am stat cu cineva si ne-a inselat toata viata si asta e.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Iubim,deoarece suntem fiinţe umane şi purăm sentimente,din dorinţa de cunoaştere a fericirii supreme,din dorinţa de a avea pe cineva lângă tine când eşti sfidat de toate puterile şi când eşti fericit,pentru ca fiecare bucurie şi suferinţă să fie trăită pe jumătate,din dorinţa de a oferi ce ai mai bun în tine,pentru a aduce zâmbetul pe buze şi fericirea pe chipul persoanei iubite,pentru a găsi şi oferi mulţumire sufletească,pentru a trăi fiecare clipă la cote maxime,pentru a înzestra fiecare clipă într-un contur aparte,pentru a-ţi crea cele mai frumoase momente şi amintiri,cu fiecare zi ce trece.
Cine iubeşte,ştie să aprecieze şi să se bucure de lumina orbitoare a soarelui,de bolta cerească şi stelele lucitoare,de roua dimineţii,de conceptul noapte-zi şi de toate virtuţile vieţii.
Cine iubeşte ştie că vorbele sunt făcute pentru a fi rostite la momentul potrivit,că fiecare lucru are un simbol,o valoare aparte şi că trebuie să apreciem dragostea,în corcondanţă cu raţiunea.
Merită să investeşti cât de mult suflet poţi investi.
Merită să rosteşti toate vorbele ce-ţi trec prin gând.
Merită să dai frâu liber pasiunii şi dorinţei.
Pentru dragoste,merită să oferi ce ai mai de preţ - sufletul din tine.
Cei cu sufletele curate şi cu nobleţe sufletească nu se retrag,nu se abat di calea dragostei,ci se bucură de fiecare clipă.
Deoarece ei ştiu că sufletele nobile sunt rănite, pentru a fi vindecate de către alte suflete.
Se pot pune o mulţime de lucruri aici, dar timpul mediu de ăspuns este de 15 minute şi fiecare secundă contează...

| IloveME a răspuns:

Nu ai d unde sti ce-ti rezerva viitorul, parerea mea e ca merita sa incerci!

| Castiel a răspuns:

Hmm parerea mea este ca da si nu,adica este frumos foarte frumos sa iubesti,acel sentiment,dar e foarte nasol cand persoana respectiva nu te iubeste [ti-o trage] si suferihappy deci este complicat! Dese ori nu gasesti dragoste la varsta asta, ori tu esti idiot, or ea/el happy

| TanyaX3 a răspuns:

Iubirea e involuntara, deci iubesti si daca vrei si daca nulaughing)pararea mea este ca iubirea are si partile ei bunewinking

| syscom a răspuns:

Daca ai grija pe cine iubesti si acel baiat/fata ne iubeste cum ii iubim noi...o sa dureze relatie mult si bine...si nu, nu merita sa suferim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iubesti in mod egoist se va intoarce impotriva ta in suferinta.Asa ca mai inchide ochii cind o mai arde cu altii.