| anonim_4396 a întrebat:

De ce trebuie sa suferim? De ce ne irosim lacrimile pe persoane care nu merita acest lucru:-|, De ce iubim? ca sa suferim pe urma? de ce e lumea asta asa complicata si trista?crying

Răspuns Câştigător
| BackAgain a răspuns:

Nu e nici complicata si nici trista daca ai iubit/iubit. Iubesti pentru asa iti spune inima, pentru ca asta simti fata de o anumita persoana. Tocmai de aceea suferi cand o pierzi, parca pierzi o parte din tine. Adevarata tristete e sa nu fi iubit niciodata. Stii cum se spune: "mai bine iubesti si esti respuns decat sa nu iubesti deloc"... e foarte adevarat! Iubirea nu e ceva ce poti sa controlezi cu mintea, ea vine din suflet si numai cand iubesti cu adevarat simti anumite lucruri (da, printre care si suferinta).

10 răspunsuri:
| Leon a răspuns:

Nu te supara ca iti spun, de obicei nu sunt un nesimtit... dar tu nu iti dai seama ce aberatii spui pe aici? sa inteleg ca suferi dupa un pisdos care te-a vrajit, iar tu ca proasta ai pus botul ba mai mult mai si suferi ca lumea e complicata si trista. nu inteleg nimic straight face

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Si noi dezamagim si ii facem pe altii sa sufere.dar trebuie sa ai incredere in tine ca o sa treci peste orice daca ai puterea sa lupti si sa iti spui tie " pot! ". daca vrei. poti trece peste orice rau.

| AndreiGabi a răspuns:

Stii,ceva am invatat din proprie experienta:nimeni nu iti va raspunde la toate intrebarile cu „de ce?". Sunt sigur ca mai ai multe, mai ales cand vine vorba de iubire. Iubirea doare dar eu cred ca este singurul sentiment ce te face sa fii cu adevarat fericit.De aceia iubim, sa gustam o particica mica din rai.Cad se termina,vezi si cum este iadul, il simti in piept. Daca sau dus sperantele renunta, uita.In timp o sa poti.Cum este mai simplu:uitate bine la el, ai spus ca nu merita si foloseste intrebarile cu „de ce?" in favoarea ta.De ce plangi si el rade, nu ii pasa?
Lumea este complicata.De ce? Nu stiu... poate Dumnezeu,daca exista,a vrut sa fie asa. Oricum,stiu sigur ca o sa treci peste :d, ca o sa vina si zile cu soare si lumea, la fel ca tine o sa zambeasca.Numai bine si o lume vesela! happy

| KaterinaPetrova a răspuns:

Hmm.pentru ca asa vrei tu.happy

daca esti o fata rea si tare nu suferihappy

simplu. be taft

| 4myselfmi a răspuns:

Http://buticulvintagealimaginatiei.wordpress.com/
uite aici un blog despre increderea in tine! poate o sa te ajute!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La intrebarea ta exista mai multe raspunsuri care ulterior iti vor creea alte intrebari.
Dupa iubire sufera omul pentru ca se lasa suferind, apoi iubirea este de asa natura lasata incat s-o aibe fiecare dar tot fiecare si-o otraveste singur mori le-o otraveste altii pentru ca nu au stiut sa-si apere aceasta comoara.

Cred ca ai crezut intr-o stare de melancolie ori depresie, ai nevoie de un suflet langa tine apoi n-o sa te mai intrebi aceste lucruri.

| totmike a răspuns:

Pentru ca fara suferinta castigul nu near mai da satisfactie, daca nu am suferi bucuria nu ar mai fi acelasi lucru sau poate nu ar mai fi deloc pentru ca neam obisnui.si nu, nu iubim ca sa suferim pe urma iubim pentru ca suntem oameni nu roboti suferinta face parte si ea de asemenea din viata.si lumea ii asa ca asa ii ea ce ii atat de complicat? cam stupide intrebari... daca iti puneai si tu un pic mintiuca la contributie eu spun ca puteai sa afli si singura raspunsul.

| rozalinda_3757 a răspuns:

Suferim pentru ca trebuie sa trecem prin aceasta etapa a vietzi si sunt multe altele. Prin suferinta durere si lacrimi amare iti dai seama ca ai mai urcat o scara in viata ...si acest lucru te maturizeaza foarte mult.
Eu am trecut si stiu cum este:*
Sperc ca am fost de ajutor

| mihaaaaaaa a răspuns:

Pentru ca uneori nu stim sa deschidem ochii la ceea ce avem langa noi, sa vedem ca nimeni nu iti vrea binele si in unele cazuri nici parinti nu ne inteleg, pentru ca viata e o lupta continua si putini au puterea sa o duca pana la capat... acum depinde dc tu consideri toate chestiile astea...

| DeYuTzA_9785 a răspuns:

Multe intebari si foarte putine raspunsuri...Si eu gandesc la fel uneori dar gandeste-ca poate tu vezi doar lucrurile rele din lume...deschide ochii si alegeti cu atentie persoanele de langa tine