| MARgOSHA a întrebat:

De ce la fiecare contact sexual am dureri?

Răspuns Câştigător
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Probabil la inceput nu te-a durut pentru c-a fost mai atent cu tine, mai tandru, iar acum e mai brusc, adica, penetrarea e mai brusca.
Iar tu nu esti destul de excitata, si nu te dedici in totalitatea actului sexual, posibil sa nu fi relaxata, ori sa ai inhibitii fata de el.
Ori intre timp ai capacat o infectie, ori ai luat vreo boala cu transmitere sexuala de la el.
Mergi la medicul ginecolog!

11 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la un consult ginecologic, poti avea endometrioza, uter retrovers sau o infectie la nivelul trompelor.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Dupa o perioada mai indelungata de abstinenta, se poate s-a cam ai dureri la penetrare, fiindca vaginul isi pierde "antrenamentul" ca sa spun asa happy E posibil sa fie si penisul lui mai maricel, iar tu daca esti stramtuta, la inceput e neplacut. Daca continui sa ai dureri si in urmatoarele saptamani, te sfatuiesc sa mergi la un medic.

| drogh a răspuns:

Ori probabil din cauza rapiditatii penetrarii, ori pentru ca asa se manifesta. Nu uita ca sexul nu este numai placere... Daca nu e din cauza asta, probabil ai o infectie netratata care cauzeaza o vizita pe la ginecolog!

| MARgOSHA explică (pentru drogh):

Eu cu noul prieten am relatii de vreo saptamana si nu am avut dureri da de ieri sau inceput durerile. poate si din cauza ca la el marimea e mai satisfacatoare?

| drogh a răspuns:

Posibil ca tu sa fi fost obisnuita cu o marime si trecerea asta a provocat durerea. Deci asteapta-te si la cauza asta. happy

| MARgOSHA explică (pentru drogh):

Dar cum de la inceput nu ma durea dar acuma ma doare?

| paceandlove a răspuns:

Buna, decat la primul apoi din ce in ce mai putin.o sa te obisnuiesti insa se stie ca cel protejat e mai dureros la prima oara :*

| MARgOSHA explică (pentru paceandlove):

Eu deja de 3 ani nu sunt virgina

| paceandlove a răspuns (pentru MARgOSHA):

Inseamna ca esti tu mai sensibila

| Voican_LauRa_1995 a răspuns:

Buna! Nu vreau sa te speri dar cel mai indicat este sa mergi la un medic ginecolog. Cu siguranta ai o infectie, si daca in caz iti mai curge si o secretie galbena, groasa si urat mirositoare nu e bine. Poti avea anexista, sau cerbicita. Anexista este o raceala ne-tratata care iti infunda trompele pe unde se fac copii p.s iti explic cu, cuvintele mele pentru ca si eu am avut anexista am fost in aceeas situatie ca a ta. Am mers la medic, inca ma mai duc si aproape ca m-am facut bine kiss