| Vikia21 a întrebat:

De ce lumea se uita asa urat la fetele virgine, si aici ma refer in primul rand la alte femei. Am 27 de ani si mi-am pierdut virginitatea abia pe la 25. Am fost si sunt o persoana perfect normala, insa am avut destul de multe probleme in familie si de sanatate si trebuia sa ma ocup de acelea cu prioritate, plus sa raman la buget la facultate, caci nu avea cine sa ma ajute din rude.

Am iesit cu baieti, baietii au fost interesati de mine si eu de ei si cu unii chiar m-am inteles foarte bine, dar atat mi se baga in cap de alte fete ca a fi virgina e ceva rusinos si patriarhal ca mi-a fost rusine sa ii spun tipului ca nu am experienta sexuala, de frica sa nu ma respinga. Prin urmare nu am ajuns cu nimeni in acel punct. Pana la 25 de ani cand am cunoscut pe cineva la locul de munca si chiar am simtit ca e un barbat foarte ok, atractia fizica si sexuala exista si in mai putin de 2 luni am facut acest pas. El nici macar nu si-a dat seama ca nu am experienta. Nici nu am sangerat, nici nu imi era rusine. Virginele sunt prezentate asa aiurea in filme, ca niste tocilare inadecvate. Iar eu nu eram niciodata asa. Nu consider ca am fost deloc speciala sau superioara pentru ca am fost virgina, dar mi se pare trist ca acum e ceva rusinos. Nu cred ca femeile sau barbatii trebuie judecati prin prisma sexualitatii. Adevarul e ca nici un barbat nu m-a judecat, ci doar alte femei care m-au intrebat cat voi mai sta copila. Am facut atat de multe la viata mea si la un moment dat mi-am intretinut familia singura si chiar m-am simtit adult, femeie. Dar dupa ele, doar sexul te face femeie. Dupa ce am facut pasul, sincer nu am simtit ca sunt altcineva. Inca sunt cu tipul, iar la anul facem nunta. De unde atata ura si pentru ce?

9 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Din cauza propagandei. Se vrea pervertirea femeii (sub numele de emancipare si "empowerment"), se vrea peezdificarea barbatilor, se vrea distrugerea ideii de familie traditionala, se vrea impunerea hranei facuta din gandaci, se vrea ducerea populatiei la saracie extrema si deposedarea oamenilor de proprietati, etc. De ce? Totul face parte din planul unor bosorogi extrem de bogati si influenti, care au senzatia ca au dreptul de control/control total asupra noastra si care printre altele, cred ca au dreptul sa ne si imputineze, pentru li se pare ca sintem prea multi si nu mai au loc de noi pe planeta. Sunt extrem de multe de spus...

| darrio2007 a răspuns:

Dimpotriva, se uita chiar cu admiratie, pentru ca nu si-au tras-o cu tot felul de barbati.

| RAY a răspuns:

Dar ce ai vrea acum coroana Reginei Elisabeta

| Vikia21 explică (pentru RAY):

In postare e specificat ca nu consider ca e ceva special, chiar deloc, dar nu pricep de ce oamenii isi bat joc de cineva pe baza unui criteriu sexual. Dar ai fi stiut asta, daca ai fi citit mai mult de 2 cuvinte per rand si apoi tras o concluzie care sa iti convina si sa umple golurile de informatii.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca-i doar imaginatia ta eronata... ca-n realitate lumea se uita apreciativ si laudaros la fetele virgine, care se pastreaza virgine pana la nunta.

| scp3008 a răspuns:

Virginitatea la 25 ani e ceva rusinos si semn ca ar putea exista alte probleme, la baieti e semn ca tipu e ratat la fete ii semn ca poate e foarte respingatoare sau poate avea probleme grave de mentalitate, inadaptat social
Mai toti virginii/virginele au o parte din problemele enumerate sus

| EzSimple a răspuns:

Mama ca asta ar fi trebuit sa il dea profa de romana la lectura in loc de morometii.

| vidia a răspuns:

Nu vad rostul "rezumatului" fiecare e liber să spună ce vrea, tu trebuia doar să nu te intereseze de gura lumii.

| Anonim87598743573495 a răspuns:

Bună

Îmi place că îți susții așa hotărâtă punctul de vedere și sunt total de acord cu tine

Vezi tu, trăim într-o lume și mai ales într-o societate în care normalul e ceva ce fac cei mai mulți dintre noi și tot ce e atipic pentru ei e greșit

Asta nu înseamnă că nu sunt și oameni obiectivi și raționali care înțeleg perfect că nu e o rușine ci mai degrabă ceva interesant, cu atât mai mult cât trăim într-o țară care se află în topul Europei la nașteri premature

Și probabil că ai și un complex foarte comun nouă românilor, "ce o să zică lumea?"

Eu zic că e mult mai sănătos pentru tine să te gândești și să te fkcusezi mai mult pe acei oameni care văd lucrurile mai aproape de realitate ci nu într-un mod subiectiv

Este o probelmă ca multe altele, așa că numai băga în seamă toate părerile care nu au de fapt legătură cu tine ci cu ei

Cele mai constructive gânduri!