| Anonim231512352 a întrebat:

De ce mereu ne indragostim de persoane gresite. Am inceput sa iubesc o persoana, stiu ca nu are un viitor relatia, stiu ca nu poate fi nimic intre noi, dar continui sa o iubesc. E a 5-lea caz, ma indragostesc de fetele din clasa straight face.

Chiar nu mai stiu ce sa fac. De la inceput, (la 13 ani), am inceput sa plac o fata din clasa. In jumate de an mi-a trecut, dar acum am deja 2 ani si tot nu-mi trece. Continui sa ma gandesc la ea, chiar daca nu are nici un sens. Si nici nu stiu ce am gasit la ea. E o "copila" de 15 ani. Nu are seriozitate. Ia totul ca pe un joc. Am incercat sa "leg" o relatie intre noi, dar nimic.

Cand incep sa vb despre saruturi si din astea, ia totul ca pe o gluma. Dar ce e mai important, e ca nu e atractie fizica. Nu are nimic "mai special" ca la alte fete. Pe linga toate, stau cu ea in banca, si parca m-am obisnuit cu ea, in primul an. Chiar nu aveam curaju sa-i spun ce simt. Era mai serioasa in primul an, iar acum, inloc sa se maturizeze, ea parca "descreste" mental ( metaforic luat ). Se face mai copilaroasa.

De ce nu ne putem indragosti de unele persoane care tin la noi, care simt ceva pentru noi. Dar ne indragostim de persoanele care nu au nimic in comun cu noi, care nu se gandesc la noi, si care apeleaza la noi doar cand ii trebuie ei.

Cand ajungem sa ne dam seama ca am iubit o persoane gresita, un timp indelungat, ati readuci aminte de persoana care a tinut candva la tine, dar care are acum alte interese.

Voi, TPU, Sunte-ti de acord cu mine?
Vi s-a intamplat si voua vreodata sa iubiti fara rost?
Ati avut o persoana linga voi "pisimista" si indiferenta de voi, dar pe care ai indragit-o, iar cand ati dai seama, simti ca totul s-a schimbat imprejur?
Astept pareri.

Rog ca nu toti care fug dupa funda, sa nascoceasca povesti, doar pentru o Funda. Majoritatea raspunsurilor din intrebarile TPU, sunt expuse fara pic de interes. Scriu ceva pe plac celui care intreaba, pentru a lua funda.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este apanajul imaturitatii: sa te indragostesti de persoane nepotrivite. Cand si daca te maturizezi, te vei indragosti de o persoana compatibila si potrivita. Insa sunt oameni care nu se maturizeaza niciodata (fiindca nu vor)

| KasdfghjNY a răspuns:

Relatii rele mereu se intampla, nu ai ce sa faci, tu faci ce inima vrea.Dar intr-o zi mereu apare persoana potrivita, si atunci o sa iti spui ca toate chinurile astea au avut un rost, daca ajungi sa fi fericit/fericita!

| KasdfghjNY a răspuns:

Relatii rele mereu se intampla, nu ai ce sa faci, tu faci ce inima vrea.Dar intr-o zi mereu apare persoana potrivita si atunci o sa iti spui ca toate chinurile astea au avut un rost, daca ajungi sa fi fericit/fericita!

| Cynthia13 a răspuns:

Buna happy Sincer, da, am iubit mult unele persoane si inca iubesc, pentru ca nu ma pot opri.Cel mai mult am indragit o persoana timp de 4 ani..mda.Imi era coleg de clasa si eram prieteni foarte buni,vorbeam mereu, ne intelegeam foarte bine.Dar timpul a trecut, si, desi am intrat in acelasi liceu, anturajul l-a schimbat.Nu cu mult, dar nu mai vad acel ceva la el.Am citit chiar zilele acestea pe un site asta:Nu incetezi sa iubesti o persoana pentru ca nu o mai placi, ci pentru ca te-ai indragostit de altcineva.

Ok, s-a intamplat.Inca din prima zi de liceu mi-a furat inima cineva.L-am indragit un an.La inceput eram prieteni, dar dupa ceva timp, cand a aflat ca il plac s-a departat.Nu prea avea cum sa nu afle, era vizibil pe fata mea, iar comportamentul meu m-a dat de gol.Toata clasa si-a dat seama laughing.

As numi aceste 2 iubiri de mai sus, niste iubiri mai mici.Anul trecut(scolar) prin luna mai, la cateva zile de la aniversarea mea de 16 ani am iesit in parc cu 2 prietene de la o clasa mai mare, una din ele fiind ca o sora pentru mine.Si in parc, trebuia sa ne mai intalnim cu un baiat.Ne-am vazut, am spus buna, dar nici nu facusem cunostinta.Eu stateam cu prietenele mele.Nici nu mi-am dat seama si am inceput sa vorbim, sa ne amuzam.Eu eram pe role, iar el pe bicicleta si m-a luat de mana si m-a tras dupa el.Ma distram si dupa ne-am dat seama:A stai sa facem cunostinta laughing.

Dupa acea zi, nu credeam ca o sa-l mai intalnesc, chiar daca era in acelasi liceu cu mine si era cu 2 ani mai mare.Dar intr-o zi ne-am intalnit intamplator.El era in statia se autouz si eu am trecut si mi se parea asa cunoscut incat incepusem sa ma holbez la el, si el incepuse sa zambeasca.Am crezut ca am gresit persoana si am luat-o la pas rapid.

Ca sa nu mai scriu atat..sa spun mai pe scurt.I-am aflat numele pe facebook si intr-o seara ii dadusem din greseala like la un link si am inceput asa sa vorbim nopti intregi, chiar pana la 7 dimineata.Ne-am intalnit si in timp ce vorbeam intruna eu m-a sarutat prin surprindere de nu mai stiam ce sa mai gandesclaughing.

Dar partea nasoala este ca doar ma place. Iubeste pe altcineva si asta ma doare.Pur si simplu, numai cand il vad zambesc ca o proasta...Nu mi-a mai placut de nimeni asa mult incat sa ma gandesc zilnic, sa ma faca sa doresc sa-l vad, sa-l imbratisez.Numai cand aud o chestie legata de el, imi bate inima. Odata cand vorbeam ma apucase chiar tremuratul.E minunat totusi sa ai sentimente asa puternice pentru cineva.Totusi,stiu ca nu putem fi impreuna, dar chiar nu vreau sa-i dau drumul.A fost prima persoana careia mi-am luat inima in dinti si mi-am exprimat sentimentele.Pana acum parca mi-a fost frica sa iubesc in modul in care imi place cel mai mul, pasional.Cand sunt cu el ma simt in elementul meu, ma face sa actionez asa cum imi dicteaza inima.Pur si simplu, il consider perfect pentru mine.O fi gresit faptul ca il iubesc, dar nu-mi pasa.Ma intreb cum ar fi fost totul daca nu l-as fi intalnit niciodata,daca nu m-as fi dus in parc in acea zi.Dar ma bucur si nu as schimba nimic.El este persoana care m-a invatat sa iubesc,sa ma exprim si sa nu-mi fie frica sa actionez.

Scuze pentru atata scris, dar la aceasta ora tarzie, am simtit si eu nevoia sa ma descarc.O sa lupt pentru el, nu pot sta asa si dupa sa regret.

Si da, sunt de acord cu tine.Ne indragostim de multe ori de persoanele gresite.Dar intr-o zi, vom da zi de persoana care va simti acelasi lucru pentru noi si de aceea trebuie sa speram.

Succes si zile frumoase!

| RAY a răspuns:

E placere nu iubire te asigur, de iubire nu scapi o viata, la varsta ta simnti o dorinta sexuala foarte mare care e o placere intensa e normal dar nu-i IUBIRE

| Zenit313 a răspuns:

Este normal,dragostea adevarata nu poate fii justificata.
Daca cineva explica acest lucru,ceva nu este bine.
Dragostea adevarata este NECONDITIONATA,exact cazul tau.
Tu nu ai motive ca sa o iubesti,dar,o iubesti!
Bravo tie! Respect!
Daca intr-un final o sa reusesti sa ai o relatie cu ea,acum,o sa suferiti amandoi!
Sigur NU vrei acest lucru!

Trebuie sa astepti sa se maturizeze,ca sa inteleaga singura,nu ai incotro.
Nu te ingrijora,fetele se schimba mai repede si mai mult ca baietii!

Sa NU fii egoist si sa incerci sa o schimbi doar pentru a fii cu ea.
Trebuie sa se schimbe ea singura!
Daca o schimbi,nu o sa mai fie persoana de care te-ai indragostit si despartirea,esecul este inevitabil,crede-ma!
Tu nu ai motive pentru care o iubesti,o iubesti asa cum este ea,ofera-i libertatea de a se schimba ea singura!

Fericirea ei,este fericirea ta!
Chiar daca o sa aiba o relatie cu altcineva si o sa fie fericita,nu ai motive pentru care sa te intristezi,pentru ca fata pe care o iubesti este fericita!
O sa fii egoist,tine,DACA esti trist in timp ce ea este fericita cu altcineva!

Trebuie sa fii tare si sa rezisti!
Totul o sa fie bine indiferent de rezultat.

Iti spun ca de la barbat la barbat,pentru ca si eu trec prin aceeasi situatie!
Cum pot eu sa fiu fericit,daca, persoana pe care o iubesc este nefericita langa mine?!
Trebuie sa am si eu rabdare.
Sa NU urmezi sfaturi de la femei despre femei, pentru ca ele nu au cum sa inteleaga cum gandim noi, si nici noi nu avem cum sa intelegem cum gandesc ele!
Totul se face prin deductie.
Fii tare si rezista, iti tin pumnii!
Succes!

| Quasimodo a răspuns (pentru Zenit313):

Felicitari! Mi-a placut raspunsul tau... Imi este de folos si mie!
Intr-adevar rabdarea este un lucru esential, alaturi de (permite-mi sa te citez ) :
"Sa NU fii egoist si sa incerci sa o schimbi doar pentru a fii cu ea.
Trebuie sa se schimbe ea singura!
Daca o schimbi, nu o sa mai fie persoana de care te-ai indragostit..."
Sa fii iubit!

| Zenit313 a răspuns (pentru Quasimodo):

Ma bucur ca pot sa iti fiu de ajutor si sa realizez ca nu sunt singurul in aceasta situatie.
Sa fii iubit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti inca destul de mic. Si partenerele tale au fost foarte mici. Nu ai ce sa ceri de la ele la varsta asta si la fel te-ar judeca si pe tine una de 18 ani.
Ai rabdare, lucrurile vor evolua, nici tu nu le stii pe toate. E normal si e cel mai BINE sa luati totul in gluma, cu saruturi si relatia asta, pentru ca in principiu cam asta si este. Sunteti la inceput si nici unul nu poate spune ce este cu adevarat o relatie.
Candva vei intalni pe cineva care o sa-ti placa si atunci vor fi alte probleme. Intotdeauna te "aperi" de anumite probleme si mereu apar altele. Incearca sa le iei pe toate pe rand, sa nu ai mari asteptari de la alte persoane, mai ales de la fete si totul o sa ti se para mai usor.

| blueheart a răspuns:

Hei! Iubirea presupune si durere pe langa fericire.Cand iubesti o persoana care nu te poate iubi totul devine suferinta, mai ales cand nu exista sansa de a fi iubit de aceea persoana.Dar nu poti renunta.O iubesti prea mult. Unii au sansa de a reusi sa faca acea persoana sa vada cine sunt cu adevarat ei, sa o faca sa vada cata iubire au in suflet si atunci toata durerea, toata asteptarea a meritat.Dar, cand persoana nu vede ce om minunat are langa ea nu are rost sa te gandesti si sa suferi.Incerci sa uiti si cu timpul reusesti pentru ca o sa apara altcineva care iti va darui toata iubirea si tot ce aveai nevoie pentru a fi fericit.
Nu pot sa-ti dau un sfat.Eu am luptat pentru o persoana atunci cand a meritat cu adevarat, cand am simtit ca trebuie sa-i fiu aproape, sa-l sprijin si sa-l iubesc asa cum nu a fost iubit vreodata. Daca am simtit ca nu am nicio sansa si ca nu pot intra in sufletul acelei persoane, ca nu vede cine sunt eu, ce putem avea amandoi atunci am renuntat.Era o lupta pierduta de la inceput.
Nu pot sa-ti spun decat ca dupa ploaie intotdeauna rasare soarele.Cu siguranta vei intalni persoana care sa te iubeasca pe tine. Poate nu acum, poate nici maine, dar exista undeva.Succes! happy

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Da, mi s-a intamplat chiar anul trecut. Mi-a creat iluzii, sperante si m-a facut sa traiesc intr-o lume ireala timp de aproape 1 an de zile. Cand am inteles care este de fapt realitatea, am avut o mare dezamagire, pentru ca eu investisem timp si sentimemte, intre noi 2 nu putea fi niciodata nimic.
Eu ma indragostesc foarte greu de felul meu, dar in final cat de dura as fi, sunt si eu om si am si eu sentimente si trairi.
Pana acum sincera sa fiu o singura data am iubit cu adevarat si inca il mai iubesc si acum, dar destinul a vrut sa ne desparta nu din cauza nentelegerilor sau a nepotrivirii dintre noi ( suntem doi oameni care ne completam perfect unul pe celalalt, suntem unul reflexia in oglinda a celuilalt), pur si simplu el a ales sa traiasca intr-o alta tara.
Ce sa-ti spun? iti urez mult succes, noroc si sa ai grija pe cine alegi sa-ti fie alaturi, trebuie sa-ti cauti intotdeauna persoane cu care ai ceva in comun si poti comunica usor. Nu frumusetea exterioara este importanta, ci sa te uiti intotdeauna la frumusetea interioara a persoanei, sa poti vedea dincolo de ceea ce lasa ea sa se observe.
Sper ca te-am ajutat!
Mult succes!

Răspuns utilizator avertizat
| teosbeos a răspuns:

Mi s-a intamplat si se poate intampla orcui dar cel mai rau e in situatiile in care se acepta aste si se incepe o relatie foarte scurta de unde de obicei cineva sufera. si apropo de fundite normal ca toata lumea alearga dupa ele iar cei care scriu intrebari daca ai observat ca s-au obisnuit citez'' bla bla bla dau fundita''. ai dreptate, un raspuns simplu sau complicat trebuie sa vina din suflet nu doar asa ca sa iti iasa ceva. si de asemenea sunt putine persoane care sa dea un raspuns adevarat. la un momendat o sa vezi diferenta intre un raspuns in care s-a pus suflet si unul de ''prost gust''! MULT NOROC SA TE INDRAGOSTESTI DE O PERSOANA CARE SA ITI PLACA CU ADEVARAT!

| 358ili a răspuns:

Da mi s-a intamplat.Sa stii ca nu alerg dupa funda...
Da mi s-a intamplat.Pe respectiva persoana o visez si noaptea ....La mine e un pic mai diferit
Ma indragostesc usor.Scap de un sentiment pentru cineva si incepe sa imi placa de altcineva.E ciudat.Dar mi-a placut de o persoana mai demult si inca mai am sentimente.Se intampla sunt de acord!

| tania_5982 a răspuns:

Sincera sa fiu, cand am citit mi-au dat cateva lacrimi... Iubesc mult un baiat, dar nu stiu daca si el simte la fel. Ne cunoastem, suntem prieteni, dar eu nu am curaj sa-i spun. E greu, mai ales cand stii ca acea persoana nu simte la fel. Incerci sa uiti, dar nu poti. Fii optimist! Daca sfarsitul nu e fericit, inseamna ca nu e sfarsitul.

| Ingerashdragutza a răspuns:

Am trecut si eu prin ce treci tu si inca ma gandesc la acea persoana.Numai ca eu nu am fost cu el, dar eu nu am incetat sa nu ma gandesc la el, pana cand cea mai buna prietena a mea mi-a deschis ochii si mi-a aratat cum este el cu adevarat, pentru ca mie imi spunea ceva dar prietenilor lui altceva si acum nu mai sunt chiar asa obsedata de el.Ar trebui sa faci ce iti spune inima, daca vezi ca chiar nu merge nu lupta degeaba ca nu are rosttongue.