| Juviia a întrebat:

De ce oamenii se indrăgostesc?

Răspuns Câştigător
| UzOm a răspuns:

Femeile se îndrăgostesc de bărbații care o duc bine financiar, iar bărbații, de femeile care au forme. De fapt, nu există dragoste, ci doar interes. Interes în orice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru UzOm):

Ce pesimist laughing

| UzOm a răspuns (pentru anonim_4396):

*realist

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că pot.

| RAY a răspuns:

Personal cred pentru ca copii au nevoie de ambi parinti ca sa creasca, copilul uman creste greu iar monogamia a ajutat cumva, iubirea e ceva complicat sincer eu as sune ca poligamia e ceva mai bun decat monogamie dar daca asa a vrut evolutia asa e, suntem finte emotionale si e normal sa iubim macar atat avem si noi bun in noi

| corbulalbrosu a răspuns:

Motivele care ii determina pe oameni sa se indragosteasca de regula sunt multe si foarte diferite. Din acest motiv nu se poate da un raspuns cert. Dar in general se considera ca motivul principal il reprezinta ratiunea, gandirea. Pe baza rezultatelor studiilor realizate, a reiesit ca dragostea este un fenomen complex, care tine in cea mai mare parte de creier, dar in care se pare ca si inima joaca un anumit rol, chiar important. Atunci cand ne indragostim, creierul produce mai multe substante chimice denumiti hormoni si feromoni. Printre acestea sunt dopamina si oxitocina care provoaca dependenta sau euforie, dar si zonele creierului responsabile de gandirea analitica sunt implica in proces, arata rezultatele studiilor. In conluzie este un sentiment minunat chiar daca nu poate fi pe deplin explicat ce este dragostea si de ce se indragostesc oamenii. happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De persoane de varsta apropiata si sex opus, in cele mai fericite cazuri.

| Drimmero a răspuns:

Asa sunt oamenii!

| Florentina9210 a răspuns:

Ca nu au altceva mai bun de facut.

| seth2016 a răspuns:

Din punct de vedere evolutionist nu exista un raspuns clar la intrebarea asta laughing.

| Nyy2003 a răspuns:

Se indragostesc pentru ca pot:*

| Gabi754 a răspuns:

Este firesc sa se indragosteasca oamenii, E ceva obisnuit, Daca parintii tai nu se indragosteau (daca am gresit ceva la scris te rog iarta-ma) tu nu erai aici, Daca te-am jignit iarta-ma FUNDA?