| RagnarokR a întrebat:

De ce pe unele fete le doare mereu la inceputul actului sexual? adica, chiar daca se foloseste lubrifiant si preludiu si tot ce trebuie, problema persista. vreo idee?

ati trecut careva prin asemenea situatii? solutii?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Vaginul este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari care au o anumita lungime bine definita. Indiferent de cat timp ar dura preludiul, modul in care este executat, cat lubrifiant s-a folosit si cat de relaxata devine femeia, lungimea fibrelor musculare care intra in constitutia vaginului ramane nemodifica, adica nu se lungeste, si din acest motiv canalul vaginal ramane la fel de stramt. In momentul in care penisul penetreaza acel canal stramt, intinde muschii din constitutia vaginului instantaneu si in mod brutal, fapt ce va provoaca intotdeauna durere in loc de placere si satisfactie. In cazul in care aceste intinderi si reveniri repetate a muschilor provocate de penetrarea ritmica se produce mai mult timp, va provoca mereu febra musculara, exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara o incalzire prealabila. Intinderea fibrelor musculare la o anumita lungime va avea drept urmare o largire a canalului vaginal la o anumita dimensiune, care ulterior se va mentine ramanand definitiva, dar acest lucru necesita o anumita durata in timp. Din acest motiv dupa sexul de dezvirginare se constata ca si urmatoarele acte sexuale,(cateva, imposibil de precizat), la inceput vor fi uneori foarte dureroase, insa cu timpul treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Mai ales la inceput, singura solutie cu adevarat eficienta o poate reprezenta o masturbare realizata printr-o "degetica" mai lunga si destul de energica inainte de inceperea penetrarii propriu zise. Incearca si succes in activitate!

9 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da, de obicei e lipsa preludiului corespunzator ca si durata si calitate, s-au agravat si cu lipsa de atractie fata de partener, sau teama si disconfort, locatie nepotrivita, iar vaginul nu e pregatit de "musafir". Mai poate fi si o anume ignoranta si teama fata de actul sexual, indusa fatidic de catre parinti, ca si cum ar fi ceva rau, murdar si care se face doar in scopul procreerii, din pacate.
Trebuie sa citeasca si sa vada materiale adecvate, sa vorbeasca cu o verisoara sau matusa trecuta prin viata, realista si inteligenta, care sa le spuna adevarul!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Se prefac vor sa para stramte

| corbulalbrosu a răspuns:

Este explicatia stiintifica si medicala care se adevereste in marea majoritate a cazurilor, mai ales in cazul sexului de dezvirginare si a urmatoarelor cateva, de regula in prima luna de activitate sexuala.

| RagnarokR explică (pentru corbulalbrosu):

Eu nu ma refer la persoanele incepatoare

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RagnarokR):

Durerea care apare chiar la inceput, se datoreaza faptului ca vaginul este extrem de stramt (in canalul vaginal al unei virgine nu intra fara durere nici macar un deget dara-mi-te un penis suficient de gros) si penisul introdus fortat exercita o intindere exagerata a fibrelor musculare, uneori pana la limita de rupere. In concluzie durerea uneori insuportabila in cazul in care ruperea unor fibre musculare este iminenta/posibila, nu se datoreaza nepriceperii/lipsei de experienta, ci altor motive obiective (grosime exagerata a penisului) sau subiective cum ar fi graba, indiferenta, lipsa de tact, de tandrete, etc, etc.

| RagnarokR explică (pentru corbulalbrosu):

Repet, nu e nicio virgina sau virgin in situatie, nici proaspeti in relatii intime. nimic nu pare exagerat ci potrivit, inclusiv detaliile. asta ma frapeaza pe mine. nu inteleg ce e in neregula.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RagnarokR):

In acest caz ar fi indicata o consultatie gnecologica deoarece poate fi vorba de cauze medicale sau de sanatate, care se pot depista doar de catre un medic ginecolog prin examinare vizuala sau prin analize.

| RagnarokR explică (pentru corbulalbrosu):

Of, ok

| Anonim2527 a răspuns:

Păi vaginul este elastic, cum s-ar spune. După un anumit timp de la actul sexual el se micșorează. Iar la viitorul act sexual apar dureri la început din cauza acestei micșorări. Se întâmplă oricărei fete, exceptând fetele largi, dacă înţelegi la ce mă refer.