| anonim_4396 a întrebat:

De ce prin sex oral se transmit boli? E saliva lui pe penisul meu si atat, ce sa iau? Stiu teoria cu rana in gura, lasam aia. Nu vad cum s-ar transmite, imi puteti explica. Eu mereu am facut sexul oral neprotejat

14 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Pentru ca exista schimb de fluide.
Nu e numai saliva lui este si lichidul tau preejaculator,a carui aparitie nu o controlezi,apare de cate ori esti excitat,practic vorbim de contactul fizic cu mucoasa cavitatii bucale, care poate sa nu prezinte chiar deloc simptome de boala.Dar individul sa fie purtator, infectat, in curs de declarare a bolii, etc.

"În general, se consideră că, prin intermediul sexului oral, partenerii nu pot contacta boli venerice. Cei intervievaţi susţin că acesta este motivul pentru care preferă felaţia, în detrimentul sexului.

Experţii Centrului pentru Controlul şi Prevenirea Bolilor, din Atlanta, SUA, susţin că lucrurile stau tocmai invers. Prin intermediul sexului oral, pot fi transmise o mulţime de tipuri de virusuri şi bacterii, printre care: Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, virusul herpes simplex sau virusul Papiloma uman. Ultimul dintre aceştia a fost legat de apariţia cancerului orofaringeal, îndeosebi în cazul bărbaţilor."(csid.ro)

Mai jos e o lista cu bts care pot fi contactate prin sex oral:
https://www. csid.ro/lifestyle/sexualitate/7-boli-transmise-prin-sex-oral-16834093/

Lipsa de protectie e foarte riscanta, te rog sa ai grija!
:)

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Deci saliva lui ma poate infecta, am inteles bine? Mare lucru de n am luat eu pana acum cate ceva...

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-adevar,copil bun, ai fost norocos!
Sa ai grija, te rog mult.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un set complet de analize nu strică, totuși...

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Si ce analize trebuie sa imi fac? ca nu stiu rolling on the floor Eu stiu doar alea la sange, leucocite, tromboicite laughing

| mihai69 a răspuns:

Nu e doar saliva, ci și buzele, limba, gingiile, mâinile etc. Și acolo pot fi destui germeni (virusuri, bacterii etc.) care provoacă BTS.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Pai nu stiu ce sa mai zic...inseamna ca nu mai putem face nimic? Eu credeam ca toata lumea face oralul neprotejat cu toata lumea

| Sofer a răspuns:

Protejeazăte! Semne ca te-ai infectat prin oral ar fi astea cele mai des. Usturime în gat și durere și pete pe limba.

| PiTBulll1998 a răspuns:

Una e să o facă cu mai mulți și să fie infectată și atunci se poate transmite și la tine

| anonim_4396 explică (pentru PiTBulll1998):

Deci prin sex oral pot lua boli? Eu stiam de anal si normal laughing Fac sex oral neprotejat cu persoane necunoscute de la 19 ani si am 22. Nu am nimic pana acum, cred?

| PiTBulll1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai dacă ea e infectată și tu faci contact cu ea atunci se transmite infecția că

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

Bafta pe mai departe dar intreaba un medic daca nu stii citiwinking

| anonim_4396 explică (pentru Goete):

De ce te tot bagi in seama?

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar raspund la intrebarile tale "Schizo"