| GraveDigger91 a întrebat:

Ce boli se pot transmite prin sexul oral? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Virusul HIV se poate transmite prin sex or@l şi dacă-l faci şi dacă-l primeşti. Riscul cel mai mare se petrece în cazul femeii care face sex or@l unui bărbat infectat. S-au raportat cazuri de îmbolnăvire chiar dacă bărbatul nu ejaculează în interiorul gurii partenerei.
Şi femeile infectate pot transmite virusul unui bărbat în timpul felaţiei, dacă acestea au răni deschise în jurul gurii.
Herpesul bucal sau genital se poate transmite prin sex or@l. Ambele forme sunt contagioase chiar şi atunci când simptomele nu sunt vizibile.
Prezervativul nu vă poate proteja în totalitate, deoarece herpesul se transmite foarte uşor, la o simplă atingere.
Virusul HPV se poate trasmite şi el prin sex or@l. Specialiştii spun că dacă faci sex or@l unui partener infectat cu HPV poţi dezvolta o formă de cancer, ori în interiorul cavităţii bucale, ori în gât.
Ca şi în cazul herpesului, prezervativele nu reduc la zero riscurile infectării, deoarece transmiterea HPV se face la contactul cu pielea.
Gonoreea se transmite în special în timpul felaţiei, atât celei care face sexul or@l cât şi celui care primeşte. Femeia poate dezvolta o infecţie in gât din această cauză. Clamidia se transmite şi ea prin intermediul felaţiei.
Sifilisul este transmis cu uşurinţă prin sex or@l. 15 % dintre cazurile de sifilis din America au ca şi cauză sexul or@l.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chlamydia
Hiv
Hepatita A, B sau C
Hpv
Tricomoniaza
Herpesul
Gonoreea
Sifilisul

| Alexandru250201 a răspuns:

Herpesul
Gonoreea
Sifilisul
Chlamydia
HIV
HPV
Trichomoniaza